4 potraviny, které zatočí se žlučníkovými problémy

1. Pampeliška

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) často uváděná pod názvem smetánka lékařská byla při léčbě žlučníkových potíží využívána už ve středověku. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek podporuje trávení, napomáhá bezproblémovému odtékání žluči a chrání žlučovody před vznikem žlučníkových kamenů. Velmi pozitivně působí také na játra.

Rostlina je jedlá úplně celá, může tedy zpestřit a obohatit náš jídelníček po celý rok. Na jaře se ke konzumaci nejlépe hodí mladé lístky přidávané do salátů nebo polévek. V létě je pak možno sbírat a jíst pampeliškové květy a poupata a podzim je čas pro přípravu čaje z kořene, který si můžete nasušit i na zimu. Na čaj se dobře hodí i sušené listy, které snadno koupíte i v lékárně.

2. Zelená káva

Káva jako taková má na játra i žlučník velmi pozitivní vliv. Je prokázáno, že její pravidelná střídmá konzumace snižuje riziko rakoviny jater a žlučovodů, což velmi ocení například milovníci alkoholu. Za blahodárné účinky kávy může přítomnost kyseliny chlorogenové, která je v kávových zrnech hojně přítomna. Pražení ji však dokáže z velké části zničit, proto je pro náš žlučník mnohem lepší pití kávy zelené. Tu snadno seženete ve zdravé výživě. Působí také jako antioxidant a napomáhá hubnutí.

3. Kurkuma

Kurkumu většinou známe jen jako přídavné koření ve směsi kari, která mu dodává oblíbenu žlutou barvu. Lze ji ale koupit i samostatně. Kurkuma dokáže velmi silně stáhnout žlučník, což napomáhá vyplavení dostatečné dávky žluči a zároveň brání tvorbě žlučových kamenů. Zdravotní účinky kurkumy je možné zvýšit až 20x, pokud je smíchána s černým pepřem, který také podporuje trávení. Pro dostatečný terapeutický efekt postačí jedna lžička kurkumy denně přidaná do jakéhokoliv jídla.

4. Artyčok

Artyčok je zelenina, se kterou v našich končinách ještě neumíme příliš zacházet. Jde vlastně o nedozrálé úbory rostliny podobné bodláku. Konzumovat ho lze přímo nebo v podobě čajového odvaru. Jde o dobrý lék při potížích se žlučovými kameny (poradí si i se zažloutlým zabarvením kůže) a při nedostatečném odtoku žluči.

Není extrakt jako extrakt

Konzumaci výše zmíněných potravin nemusíte omezit jen na složité kulinářské pokrmy nebo obyčejné čaje. Na trhu existuje i velký počet farmaceutických přípravků obsahujících vysokou koncentraci účinných látek právě z pampelišky, kurkumy, zelené kávy nebo artyčoku. Vždy si ale ohlídejte, zda je na obalu uvedený pojem standardizovaný extrakt, který zaručí maximální využitelnost celého léčiva. Podobně znějící mechanický extrakt je ve skutečnosti jen nadrobno namletý rostlinný materiál, který naše tělo dokáže strávit a zužitkovat jen obtížně. Cena je přitom ukazatel em více než pochybným. Ty nejdražší produkty vůbec nemusí patřit k nejlepším, rozhodující jsou proto výhradně informace uvedené na obalu.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.63 (8 hlasů)

Reply