Léčba úpalu přírodními prostředky

Úpalem jsou nejvíce ohroženy děti a starší lidé, kteří mají problém s bezproblémovou tepelnou regulací organismu a snadno se tak přehřejí. Nejde jen o problém letních měsíců, i když v červenci a srpnu se úpal vyskytuje nejčastěji.

S úpalem se nejčastěji setkáváme na zahraničních dovolených u moře. Vysoká vzdušná vlhkost dokáže náš mozek i tělo oklamat a zamezí tak pocitu žízně. A právě nedostatek tekutin v kombinaci s vysokými okolními teplotami a námahou spojenou s plaváním nebo řízením auta může snadno vyústit v úpal. Místo příjemné dovolené vás pak čeká několikadenní léčba úpalu, během které nebudete mít na odpočinek ani pomyšlení.

Dalšími rizikovými místy pro vznik přehřátí je přeplněné MHD bez klimatizace (otevřená okna situaci spíše zhoršují, protože dovnitř vhání jen další teplý vzduch) a letní festivaly spojené s konzumací alkoholu, který tělo dehydruje.

Příznaky úpalu

Úpal se na rozdíl od úžehu projevuje okamžitě. Jako první se přihlásí bolest hlavy, později i malátnost a nevolnost, často i zvracení. Je bezpodmínečně nutné ihned zajistit b s obsahem minerálů (minerálka, rehydratační roztok z lékárny nebo jen osolená voda).

Pokud působení tepla nezamezíme, přidá se ještě vysoká teplota až horečka (i nad 40°C) a ztráta vědomí doprovázená křečemi končetin.

Vždy se snažte podpořit odvádění tepla z těla všemi možnými prostředky. Postiženého proto svlékněte nebo mu alespoň uvolněte oděv.

Co na úpal z domácí lékárny

I když dodržíte všechny zásady zdravého pobytu na slunci, přesto se úpalu někdy nevyhnete. U nejmenších dětí ho může zapříčinit i prostý pobyt v kočárku, který kumuluje teplo a působí jako trouba. Příznaky úpalu u nejmenších dětí nejsou tak jednoznačné. Dítě obvykle pláče, zbledne a má zvýšenou teplotu. Brzy se obvykle přidá průjem nebo zvracení. Všechny tyto příznaky lze naštěstí úspěšně zvládnout za pomoci výše popsaných postupů kombinovaných s vhodnými homeopatiky.

Aconitum napellus (oměj šalamounek)

Kdy je vhodný: rychlý nástup horečky (i v noci), absence pocení, velká žízeň, rychlý pulz, bledost

Dávkování: každých 15 minut v 9CH nebo 15CH ředění (podle věku), po zlepšení stavu se postupně intervaly prodlužují vždy o čtvrt hodinu. Po dosažení intervalu dvou hodin lze úplně vysadit.

Apis mellifica (včela medonosná)

Kdy je vhodný: především na úžeh, bolest hlavy s charakteristickým prudkým nástupem, strnulost, ospalost a apatie, pocení, absence žízně.

Dávkování: 15CH a 30CH každých 15 minut, postupně vysazovat při zlepšení stavu.

Belladona (rulík zlomocný)

Kdy je vhodný: rychle nastupující kolísavá horečka (mezi 39-41°C), zpocený červený obličej, rychlý pulz, rozšířené zorničky, pulsující bolest hlavy.

Dávkování: stejné jako u Aconitum napellus.

Bryonia (posed bílý)

Kdy je vhodný: bolest hlavy svíravá až stlačující (obvykle v oblasti čela), bolesti očí a poruchy vidění, silné pocení, velká žízeň.

Dávkování: stejné jako u Aconitum napellus.

Gelsemium sempervirens (jasmín virgínský nebo jasmín planý)

Kdy je vhodný: úpal způsobený sluncem i vysokou teplotou, intenzivní bolest halvy v zadní části, bolesti očí a poruchy vidění, horečnatý stav doprovázený třasem, otupělost, červený obličej, absence žízně.

Dávkování: stejné jako u Apis mellifica.

Léčba úpalu začíná prevencí

Nejlepším lékem na úpal je samozřejmě prevence. Kromě dodržení zdravých zásad pobytu na sluníčku (nechodit ven mezi 11. – 15. hodin, dostatečně pít apod.) můžete opět sáhnout i po přírodních prostředcích. Homeopatika můžete začít užívat už dva týdny před předpokládaných větším sluněním(třeba před odjezdem na dovolenou).

Vhodné jsou Apis mellifica, Belladona nebo Hypericum perforatum (třezalka tečkovaná) o síle 15CH v ředění 5 granulí jednou denně. Jestliže na úpal trpíte a snadno se spálíte, můžete dávku zvýšit na 2×5 granulí denně. Během slunění pak tuto dávku dodržujte a nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim a vhodné přípravky na opalování.

Znáte fotodermatózu?

Příliš velké množství slunečního záření nemusí mít za následek jen vznik úpalu a spálené pokožky. Postižené části těla mohou kromě zčervenání také otéct nebo se dokonce nepříjemně osypat (obvykle jde o pupínky, které se na několik hodin změní v mokvavé puchýřky). Nejde o příznak úpalu ale o fotodermatózu, čili reakcí pokožky na slunce. Svůj podíl na tom mají obvykle i jiní fotosenzibilní činitelé, např. opalovací krémy nebo antiseptická mýdla.

První pomocí je omýt postižené místo čistou vodou a ošetřit ho zklidňující emulzí nejlépe s aloe vera nebo heřmánkem. Pomoci může i homeopatikum natrium muraticum (sůl kuchyňská) 15CH v dávkování 2×5 granulí denně, užívaná po celou dobu potíží. Pokožka nesmí být vystavena slunci ještě týden po odeznění příznaků, jinak se fotodermatóza může snadno vrátit.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply