Vaření bez olejů není těžké, zato velmi prospěšné

Oleje jsou vlastně čisté tuky a asi není překvapující, že jejich používání značně zvyšuje kalorickou hodnotu jakéhokoliv jídla. Mají v sobě sice velké množství prospěšných látek, ty ale můžeme do svého jídelníčku dostat i jinak a v mnohem příjemnější formě. A navíc absenci olejů ve svém jídle často ani nepoznáme.

Rostlinné oleje – zdravé nebo nezdravé?

Zdravé nebo nezdravé? To se ve skutečnosti nedá tak přesně říci. Rostlinné oleje sice obsahují mnoho důležitých látek, bez kterých se zdravě fungující organismus neobejde. Jde hlavně o omega-6 a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, kyselinu alfa-linoleovou a vitamín E. Potřebné denní množství ale často najdeme už v jedné jediné lžičce kvalitního rostlinného oleje. Na toto množství se ale při vaření omezíme jen těžko.

Jak s oblibou říkají dietologové, neexistuje nezdravá potravina, jen nezdravé množství. A na oleje toto rčení pasuje jako ulité. Pokud zrovna nepoužíváte k vaření speciální nádobí redukující množství potřebného oleje na minimum, počítá se spotřeba oleje ve vaší kuchyni spíše na lžíce. To samozřejmě zvedá kalorickou hodnotu výsledného pokrmu a ze zdravé zeleninové omáčky se rázem může stát nezdravá. Prvním krokem je nahradit co nejvíce jídel se smaženým základem jejich dušenými nebo pečenými obměnami.

Koneckonců jakákoliv tepelná úprava oleje je zdravotně diskutabilní. Při zahřívání na vyšší teplotu vzniká v jejich struktuře doslova nálož karcinogenních transmastných kyselin. Řepkový nebo palmový olej snáší vysoké teploty poměrně lehce, ale jiné oleje jsou pro teplou kuchyni zcela nevhodné – například panenský olivový olej. I teplu odolné oleje ale mají svou hranici, poté jsou stejně škodlivé, jako ty ostatní. A tuto hranici lze při vaření překročit velmi snadno.

Oxidace jako hlavní nepřítel

Olej má pověst trvanlivé potraviny, to je ale pravda jen částečně. Svoje chuťové a senzorické vlastnosti si opravdu zachovává dlouho, ale jeho vnitřní struktura je na tom podstatně hůře. Každý styk se světlem a kyslíkem spouští proces oxidace, který mění prospěšné látky na ty škodlivé. Částečně tomu lze předejít přeléváním olejů do menších nádob, které rychle spotřebujeme a jejich skladování v temnu a chladu. Ale proces oxidace nelze úplně zastavit nikdy. Jde tedy o další hřebík do rakve u olejů používaných k vaření.

Když tuk, tak jedině v přírodní formě

Chcete-li udělat něco pro své zdraví, rostlinné oleje do svého jídelníčku zařazujte co nejméně. Existuje dokonce studie, že důsledné vyřazení rostlinných olejů z jídelníčku zlepšilo stav u pacientů s cukrovkou I. i II. typu. Tuky a prospěšné látky, které obsahují, si dopřejte raději v přírodní formě.

Skvělým zdrojem jsou například ořechy a nejrůznější semena a samozřejmě oblíbené avokádo. Hrst ořechů, lžíce semínek nebo půlka avokáda vám co do obsahu tuků vystačí na celý den. A vy si navíc můžete užít přídavné zdravotní benefity, mezi které patří vyšší příjem vlákniny a přirozených vitamínů a minerálů, za které vám vaše tělo brzy poděkuje.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)
Tags:

Reply