Žlučníkový záchvat – příčiny, první pomoc a prevence

Problémy se žlučníkem má během života skoro každý člověk. Zejména to platí u žen, které často trpí těmito problémy během těhotenství nebo těsně po něm. Zjistěte, co žlučníkový záchvat způsobuje, a jak se mu účinně bránit.

Lidé nejčastěji jako nejhorší bolest označují bolest zubů. S pořádným žlučníkovým záchvatem se to však vůbec nedá srovnat! Postižený se často doslova plazí po podlaze, různě se kroutí a nemůže ani sám vstát z postele. Tento stav obvykle trvá několik hodin, ale může se protáhnout i na tři dny! Objevuje se spíše v noci než během dne a dokáže pořádně potrápit.

Jak poznat žlučníkový záchvat?

Akutní bolest není prvním příznakem žlučníkového záchvatu, i když je bezpochyby nejznámějším. Ze všeho nejdříve se budete muset potýkat s mnohem nenápadnějšími problémy. Seřadili jsme je pro vás chronologicky, tak jak během žlučníkového záchvatu skutečně přicházejí.

Žlučníkový záchvat – příznaky

  • pocit plnosti
  • nafouklé břicho
  • bolest pod žebry vystřelující do oblasti břicha
  • pocit nevolnosti nebo dokonce zvracení (potraviny nejsou zpracovávány a neposunují se do tenkého střeva)
  • prudká bolest vystřelující zpod žeber

První pomoc při žlučníkovém záchvatu

S tou je třeba začít dřív, než se tyto problémy plně projeví. Vezměte si tablety proti pálení žáhy (některým lidem skutečně pomáhají) a žlučník rychle zchlaďte. Postačí k tomu utěrka namočená ve studené vodě a přitisknutá na příslušnou část břicha. Velmi silný záchvat ale takhle rozehnat nejde. Neobejdete se bez léků na předpis, které však doma běžně nebývají. Je tedy třeba první záchvat vydržet a ráno zajít za svým praktickým lékařem. Pokud je však bolest nesnesitelná, nestyďte se zavolat si sanitku.

Co může vyvolat žlučníkový záchvat

Nejčastějším viníkem tohoto nepříjemného zdravotního problému jsou nevhodné potraviny. Typicky jde o tyto skupiny:

  • Smažená jídla obvykle bývají tou příslovečnou poslední tečkou. Vůbec nejhorší jsou hranolky, řízek nebo smažený sýr. Po nich můžete očekávat žlučníkový záchvat téměř s jistotou.
  • Rajčata – ano, tahle kouzelná zelenina může stát za vašimi problémy. Zvláště pokud ji konzumujete v nedozrálém stavu a s jadérky.
  • Kakao a čokoláda mohou být stejně velkým problémem a to i tehdy, pokud jsou kryté v sušenkách nebo mléčném shaku.
  • Tučná jídla – uzeniny, plnotučné mléko, smetana, máslo… to všechno je nebezpečné a pečení nebo vaření to nijak neovlivní.
  • Lesní plody a další ovoce s jadérky může být také vaším prokletím.
  • Kořeněná jídla také nejsou pro žlučníkáře příliš vhodná. Cibule, česnek, chilli nebo třeba zázvor mohou v žaludku nadělat pěknou paseku.

Žlučníkový záchvat – prevence

Naštěstí nemusíte jen pasivně čekat, kdy vás „to“ zase postihne. Stačí si zapamatovat čtyři jednoduché body, která vám v boji proti tomuto zákeřnému protivníkovi pomůžou.

Pitný režim je velmi důležitý. Dva litry tekutin by měly být základem. Je třeba omezit alkohol a někomu pomůže i vynechání ranní kávy.

Žlučníková dieta by měla být neodmyslitelnou součástí denního režimu už od prvních příznaků problému. Vynechte vše, co může podpořit vznik žlučníkového záchvatu a zařaďte do jídelníčku vyšší množství vlákniny.

Dostatek vitamínů – zejména vitamín C je vynikající, brání totiž tvorbě žlučových kamenů a záchvatů jako takových.

Pravidelný pohyb a cvičení – nadváha je další možnou příčinou neutěšeného stavu. Snažte se proto žít maximálně aktivně. S trochou štěstí zjistíte, že vaše problémy po čase odezněly úplně.

Nebojte se operace

Někdy je jediným řešením žlučníkových záchvatů operace, při níž je žlučník zcela odstraněn z těla. Jde o jednoduchý zákrok prováděný laparoskopicky, který vás v dalším životě nebude nijak omezovat. Ve hře zůstane pouze mírná žlučníková dieta – nic víc. Pokud vám tedy lékař toto řešení doporučí, určitě neváhejte. Za týden nebo dva už budete fit a svých problémů se zbavíte nadobro.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.76 (21 hlasů)

Reply