Bikram yoga – co skutečně umí?

Bikram jóga je u nás častěji známá pod názvem Hot Yoga. Cvičení v místnosti vytopené na 42°C podle přesně daného harmonogramu slibuje obrovské zdravotní pokroky a vymizení velké části nejrůznějších obtíží. Zjišťovali jsme, co je na tom pravdy.

Toto moderní dynamické cvičení představil světu jako první indický cvičitel a vítěz národní soutěže indické jógy Bikram Choudhury. První velkou kampaň, díky které se mu podařilo otevřít více 1650 center hot jógy po celém světě rozjel v roce 2006 a dále svůj systém rozvíjí.

Co je to bikram jóga?

Přiznejme si, že mnoha lidem se zdá bikram jóga po několika měsících nudná až ubíjející. Stojí totiž na 24 unikátních pozicích, proložených dvěma dechovými cvičeními, které jsou pečlivě seřazeny za sebou tak, že každá připravuje tělo na tu, která bude následovat po ní. Jejich pořadí je proto neměnné, jisté oživení může do hodin přivést pouze výběr hudby.

Na druhou stranu systematické cvičení stále stejných cviků postupně vede k jejich lepšímu a pečlivějšímu provádění, což účinky bikram jógy násobí. Určitě se proto vyplatí vytrvat.

Proč cvičit bikram jógu?

Všechny druhy jógy mají prokazatelně pozitivní vliv na lidský organismus. Patří mezi ně efektivní zformování postavy, zlepšení pružnosti a ohebnosti těla, posílení svalů, ale také úprava prospěšných metabolických procesů a zlepšení zažívání.

Bikram jóga ale díky svému unikátnímu principu přináší něco navíc. Cvičení ve velmi vytopené místnosti podporuje pocení, při kterém se z těla odplavují i škodlivé toxiny a další nežádoucí látky. Pocení rovněž mírně podporuje efektivní spalování kalorií a urychluje úbytek tělesného tuku. Mnoho lidí se po lekcích bikram jógy cítí doslova nabitými energií, která jim často vydrží i na další dny.

Přehnané sliby bikram jógy

Všespásný zázrak ale od tohoto cvičení nečekejte. Každá 90 minut trvající lekce se co do spálených kalorií rovná ekvivalentu 90 minut rychlé chůze, které zvládnete třeba cestou z práce. Podle komplexní studie spálily ženy při tomto cvičení v průměru 330 kalorií a muži 460 kalorií.

Bikram Choudhura se navíc při prvním vydání své knihy Beginning Yoga Class oháněl značnými zdravotními přínosy jeho sekvence 26 cviků na lidské zdraví, jež měla potvrdit studie provedená na Tokyo university Medical School. Po následné žalobě ale veškerá zdravotní tvrzení stáhl.

Negativa bikram jógy

Větší teplota v místnosti vede ke zvýšenému pocení, které ale nemá nic společného s účinností cvičení nebo množstvím spálených kalorií. Navíc může při tomto stavu snadno dojít k dehydrataci a přehřátí těla. To se může projevit nevolností, závratí, zvracením až mdlobou.

Tyto podmínky mohou být nebezpečné pro lidi s chronickým onemocněním srdce, epilepsií a roztroušenou sklerózou, ti by proto měli vždy cvičení konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Pozitivní vliv bikram jógy na kardiovaskulární systém se neprokázal.

Jak vypadá lekce bikram jógy

Pokud jste se jednoduše rozhodli zkusit něco nového a pobyt v teplém a vlhkém prostředí vám nevadí, můžete v bikram józe najít na čas zalíbení. Doporučujeme vzít si sebou dva ručníky (jeden dostatečně velký, který lze rozložit na cvičební podložku), lehký oděv (dámy legíny nebo kraťasy a sportovní tílko či podprsenku, pánové pak mohou klidně přijít v plavkách) a dostatečné množství tekutin. Odborníci doporučují 2-3 hodiny před lekcí nejíst a tekutiny doplňovat průběžně během celého dne.

Samotné 90 minutové cvičení se skládá z 24 samostatných prvků a dvou dechovým cvičení, určených pro odpočinutí a ochlazení organismu.

Sestava cviků z bikram jógy

  1. Úvodní dýchací cvičení (Pranayama)
  2. Poloha půlměsíce (Ardha Chandrasana s Pada-Hastasana)
  3. Divná poloha (Utkatasana)
  4. Poloha orla (Garurasana)
  5. Poloha ve stoje s hlavou u kolene (Dandayamana – JanuShirasana)
  6. Poloha luku ve stoje (Dandayamana – Dhanurasana)
  7. Poloha balancující hůlky ve stoje (Tulandasana)
  8. Poloha rozkročmo ve stoje (Dandayamana Bibhaktapada Paschimottanasana)
  9. Poloha trojúhelníku (Trikanasana)
  10. Poloha rozkročmo s hlavou u kolene (Dandayamana Bibhaktapada Janushirasana)
  11. Poloha stromu (Tadasana)
  12. Poloha stoje na prstech jedné nohy (Padangustasana)
  13. Poloha mrtvého (Savasana)
  14. Poloha odstranění větru (Pavanamuktasana)
  15. Zvedačka (Sit up)
  16. Poloha kobry (Bhujangasana)
  17. Poloha kobylky (Salabhasana)
  18. Poloha dokonalé kobylky (Poorna Salabhasana)
  19. Poloha luku (Dhanurasana)
  20. Poloha zpevněná v kleku (Supta Vajrasana)
  21. Poloha poloviční želvy (Ardha Kurmasana)
  22. Poloha velblouda (Ustrasana)
  23. Poloha králíka (Sasangasana)
  24. Poloha v sedě s hlavou u kolene a poloha v protažení (Janushirasana s Paschimottanasana)
  25. Poloha rotace páteře (Ardha Matsyendrasana)
  26. Závěrečné dýchací cvičení (Khapalbhati)

 

Pokud už máte s jógou nějaké zkušenosti, bude vám nejspíš většina pozic připadat povědomá. Nejde o klam. Všechny pozice (ásany) totiž pocházejí se základní hatha jógy a Bikram je jen šikovně spojil dohromady. A i když se pokusil svůj cvičební program patentovat, nepovedlo se mu to. Proto si alespoň zařídil ochrannou známku, která proti němu zvedla vlnu nevole a kritiky, obviňující ho z komercionalizace indického národního dědictví.

Na druhou stranu ale tento systém zaručuje, že všichni certifikovaní cvičitelé bikram jógy musí projít intenzivním 9 týdenním kurzem pod vedením samotného Choudhury. Máte tedy jistotu, že o vaše zdraví dbají skuteční profesionálové. I proto vám můžeme s klidným srdcem cvičení bikram jógy jen doporučit.  

Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply