Bolest v krku – příčiny a možná onemocnění

Bolest v krku patří k nejčastějším příznakům onemocnění, ale její příčiny mohou ležet i v naší psychice nebo dokonce někde úplně jinde. Ukážeme si, jakou podobu může bolest v krku mí, jak se s ní co nejefektivněji vypořádat domácími prostředky a ukážeme si, kdy už je třeba navštívit lékaře.

Bolest v krku není nemoc, jde jen o příznak různě závažných typů onemocnění. Může mít různou podobu i intenzitu. Obvykle rozeznáváme:

  • škrábání
  • pálení
  • potíže s polykáním
  • bolest při mluvení
  • chrapot
  • sípání
  • sucho v hrdle a hltanu
  • zduření a zčervenání sliznice

Bolest v krku podle druhu onemocnění

Angína

Projevuje se především škrábáním v krku, potížemi s polykáním a pocitem ucpaného nosu. Bolest nabírá na intenzitě a přetrvává i při zívání nebo polykání. Je patrné zduřené patro a červené mandle pokryté bílými tečkami.

Pocit tlaku v krku (jakoby přítomnost cizího tělesa), problémy spolykáním a zápach z úst pak ukazuje na angínu chronickou.

Léčba angíny se neobejde bez návštěvy lékaře. Ten obvykle nasadí antibiotika – zejména penicilin. Chronická angína vyžaduje chirurgický zásah zahrnující odstranění mandlí, po kterém obtíže v naprosté většině případů ustoupí.

Herpangina

Toto málo známé onemocnění je způsobeno viry napadajícími především ústní dutinu a krční mandle. Typická je bolest v krku a bolesti s polykání jako při běžné angíně, ke kterým se ale přidává malátnost, únava a vysoké horečky. Toto onemocnění obvykle postihuje děti a teenagery zejména v letním období. Charakteristické jsou vřídky objevující se na měkkém patře a mandlích s výrazným červeným ohraničením.

Léčba je obvykle indikována jako symptomatická – doporučeny jsou desinfekční proplachy ústní dutiny, analgetika proti bolesti a přípravky na posílení imunity.

Chřipka

Onemocnění chřipkou si spojujeme s bolestí v krku asi nejčastěji. Nejde ale o primární příznak, tím jsou spíše pocity mrazení a zimnice, bolest kloubů a svalů nebo bolest hlavy za očima. Následně přijde na scénu suchý dráždivý kašel, bolest v krku a horečka.

S chřipkou není třeba ihned běžet k lékaři, díky možným závažným komplikacím (onemocnění srdce, kloubů apod.) je však třeba okamžitě ustanovit přísný klidný režim s dostatkem vitamínů a tekutin, doplněné srážení horečky a uvolněním nosních dutin. V případě akutního průběhu chřipky může lékař předepsat antivirotika/virostatika.

Infekční mononukleóza

Tuto nemoc si s bolestí v krku naopak většinou nespojujeme. Ale jestliže se u vás vyskytují kolísavé horečky, které se pravidelně vrací, únava, zvětšení uzlin a vyrážky (po těle i na měkkém patře) a k tomu všemu vás ještě bolí v krku, zpozorněte a rozhodně vyhledejte lékaře.

Jako léčba je obvykle doporučován klid na lůžku a snižování horečky. Jestliže je infekční mononukleóza doprovázena i otokem mandlí, jsou často nasazeny kortikoidy nebo doporučena hospitalizace. I mírný průběh mononukleózy vyžaduje několikatýdenní léčbu.

Klíšťová encefalitida

Je všeobecně známé, že v první fázi jsou příznaky klíšťové encefalitidy podobné chřipce – bolest v krku, bolest kloubů, horečka a únava. V této fázi někdy nemoc sama odezní, ale může přejít i do druhé fáze – chronické, charakterizované prudkou bolestí halvy, horečkami, strnutím šíje, závratím apod.

Léčba je indikována na základě výsledků klinických testů. Obvykle jsou potlačovány symptomy a doporučován absolutní klid na lůžku.

Laryngitida

Známá také jako zánět hrtanu nebo zánět hlasivek. Projevuje se štěkavým kašlem, chrapotem, sípáním a bolestí v krku. Je přítomen pískavý zvuk při dýchání, nemocný hůře dýchá a vše se zhoršuje především v noci.

Lehčí průběh si vystačí s domácím ošetřením a snižováním horečky za pomoci Priessnitzových zábalů. Pro malé děti však může být otok v krku smrtelně nebezpečný. První pomocí je dýchání chladného vzduchu třeba z otevřeného mrazáku a okamžité vlání pohotovostní lékařské služby, zpozorujeme-li lapání po dechu nebo dokonce modrání konečků prstů a dalších okrajových částí těla. Pacient dostane léky na snížení otoku v krku, antibiotika a někdy také kortikoidy.

Rakovina jícnu

i toto závažné onemocnění často začíná obyčejnou bolestí v krku. Mezi další příznaky patří chrapot, obtíže s polykáním, hubnutí a celkové neprospívání, zvýšená teplota a černá stolice.

Léčba je indikována s ohledem na závažnost onemocnění a celkový zdravotní stav pacienta. Může jít o radioterapii, chemoterapii, biologickou léčbu nebo podávání cytostatik.

Spála

Spálu postihující zejména malé děti si nejčastěji spojujeme s vyrážkou, prvním příznakem však může být bolest v krku doprovázená zvětšenými uzlinami na obličeji. Obličeji a na jazyku je také patrné zarudnutí, přidává se také horečka a někdy i bolest břicha a zvracení.

Na spálu je standardně předepisován penicilin, pokud na něj pacient není alergický. Léčba trvá minimálně 10 dní a měla by být doplněna prostředky pro zmírnění svědění, antipyretiky a dostatečným pitným režimem.

Refluxní choroba jícnu

I tady je bolest v krku spíše doprovodným příznakem. Vše začíná pálením žáhy, bolestí v oblasti hrudního koše či žaludku a zápachem z úst. Bolest v krku, chrapot nebo ztížené dýchání je způsobeno vznikem plicním komplikací díky vdechnuté žaludeční tekutině.

Důležitá je hlavně prevence spočívající v odlehčeném jídelníčku, nošení volného oblečení a stabilního denního režimu, kdy je poslední jídlo před ulehnutím konzumováno s časovým odstupem tří hodin. Teprve pokud nezaberou preventivní opatření je třeba navštívit lékaře a řešit celý problém medikamenty nebo chirurgicky.

Zánět dutin

Zánět dutin začíná bolestí hlavy a zvýšenou sekrecí z nosu a očí, bolest v krku může patřit mezi doprovodné příznaky stejně jako bolest svalů a zvýšená teplota.

Základem léčby je klidový režim s důsledným uvolňováním dutin, podle potřeby mohou být nasazena i antibiotika.

Jaké jsou příčiny bolesti v krku?

Bolest v krku může do našeho života vstoupit z mnoha důvodů. Bakterie, viry a plísně, které ji způsobují, jsou v našem okolí běžně přítomné a zdravý imunitní systém si s nimi bez problémů poradí. Oslabená imunita ale znamená problém.

Nebezpeční jsou zejména původci pocházející zvenčí – jestliže pravidelně přicházíte do styku s větším množstvím prochlazených lidí (např. v MHD), je šance, že také onemocníte, velmi vysoká.

Stejně nebezpečné je ale i pravidelné intenzivní používání hlasu, jak to vídáme např. u moderátorů, zpěváků apod. Pokud není kompenzována dostatečně dlouhým časem odpočinku, je bolest v krku dříve nebo později jistá. A podceníme-li ji, může se na hlasivkách vytvořit nepříjemný uzlík, který nelze odstranit jinak než operativně.

Věděli jste, že: Bolest v krku může způsobovat 200 druhů nejrůznějších virů, bakterií a dalších původců? Jestliže máte podezření na kvasinkovou infekci, trvejte na delší kultivaci laboratorních vzorků kvasinky totiž potřebují k pomnožení čas, jinak mohou výsledky vyjít jako falešně negativní.

V tomto článku jsme si osvětlili, jaké existují druhy bolesti v krku a co může stát za její příčinou. V pokračování si pak ukážeme, jaké jsou možnosti léčby, co má bolest v krku společného s naším podvědomím a psychikou a na závěr vám předložíme praktický test, který vám snadno a rychle prozradí, jestli jste právě vy bolestí v krku ohroženi nebo jestli se o své zdraví vůbec nemusíte bát.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.87 (15 hlasů)

One Response

  1. Irča 25.8.2020 Odpovědět

Reply