Bolest v podbřišku

Bolest v podbřišku patří mezi velmi běžné symptomy onemocnění. To ale neznamená, že bychom ji měli podceňovat – naopak. Je třeba ji správně lokalizovat, a pokud a se stupňuje nebo trvá po delší dobu, rozhodně neodkladně navštívit lékaře.

Obvykle signalizuje bolest v podbřišku jen běžné problémy s trávením, u žen případně nástup menstruace, ale může jít i o příznak mnohem vážnějšího problému v rámci trávicí, ale i pohlavní nebo vylučovací soustavy. Pozornost je třeba věnovat tomu, vyskytuje-li se bolest v podbřišku na levé nebo pravé straně a také další symptomům onemocnění.

Bolest v podbřišku může být průvodním příznakem těchto onemocnění:

  • mimoděložní těhotenství
  • zánět dělohy
  • steatóza jater
  • divertikulóza (zánětlivé onemocnění tlustého střeva)
  • zánět lepého střeva
  • zánět vaječníků
  • zánět močových cest
  • menstruační syndrom
  • endometrióza
  • infekce chlamydiemi
  • infekční mononukleóza
  • břišní tyfus

U dětí pak může doprovázet i běžnou virózu s horečkami. Dítě obvykle není schopné místo bolesti přesně určit, lékař se tedy musí orientovat pohmatem.

Bolest v podbřišku na levé straně

Bez ohledu na pohlaví může bolest v pravém podbřišku signalizovat problémy s trávením, například zánět slepého střeva, divertikulózu, neprůchodnost střev případně i Crohnovu chorobu. Potíže ale mohou pocházet i od ledvin (zánět ledvin) nebo velmi silný zánět močových cest (nemusí být ani přítomna typická bolest při močení). Ve hře je však dokonce i dýchací soustava; zánět plic, pohrudnice nebo poplicnice. K této diagnóze se ve většině případů váží i problémy s dýcháním.

Už žen pak může bolest v levé straně podbřišku provázet i zánět dělohy (ale i vaječníků nebo vejcovodů), mimoděložní těhotenství a torzi čili překroucení vaječníků.

Bolest v podbřišku na pravé straně

I tady může být příčinou bolesti divertikulóza nebo zánět slepého střeva. Ten se dá často poznat podle toho, že bolest se poprvé objevila v mírné intenzitě v okolí pupku  a později začala vystřelovat nalevo nebo pod oblouk žeber.

Jít ale může i o akutní zánět žlučníku nebo slinivky. Velmi ostrá bolest tzv. kolika je pak charakteristická především pro žlučníkové kameny.

Bolest v podbřišku ve střední části

S touto bolestí mívají nejčastěji problém muži, značí u nich onemocnění prostaty. U žen může jít o zánět dělohy, a obě pohlaví bez rozdílu může upozorňovat na zánět tlustého střeva nebo nemoci konečníku.

Bolest v podbřišku kombinovaná s bolestmi v kříži

V některých případech není možné přítomnou bolest tak jednoduše lokalizovat. Například u ledvinové koliky nebo kamenů se bolest objevuje v podbřišku, odkud vystřeluje do boku a třísla (ale může vystřelovat i z boku směrem do podbřišku a třísla).

Někdy se může atypicky lokalizovaná bolest objevit i před menstruací u žen, zvláště ve chvíli, kdy se perioda z nějakého důvodu zpozdí. Jde obvykle o tupou mírnou až středně intenzivní bolest, na kterou pomáhají teplé obklady a klid.

Ženské choroby a endometrióza

Jestliže si muž nejčastěji v souvislosti s bolestí v podbřišku stěžuje na problémy s trávením, u žen jde spíše o nemoci pohlavních orgánů. Velmi častým příkladem je třeba endometrióza – tedy stav, při němž se menší části děložní sliznice dostanou i mimo dělohu a působí pak potíže (např. krvácení ve stejném termínu, jako běžná děložní sliznice). Reagují tak na hormonální změny v těle a právě toto krvácení je zodpovědné za onu typickou bolest v podbřišku.

Také infekce chlamydiemi, která patří mezi pohlavně přenosné choroby, se projevuje bolestmi v podbřišku kombinovanými se svěděním v močové trubici a pochvě.

Bolest v podbřišku v těhotenství

Obzvláště nebezpečná může být bolest v podbřišníku v období gravidity. Mírná bolest v těchto místech kombinovaná s bílým vaginálním výtokem může vznik těhotenství předznamenávat. Čirý hlenovitý výtok doprovázený mírnou tupou bolestí je vcelku normální, může jít i o příznak roztahování dělohy (po 4. měsíci), a později i o začátek kontrakcí před porodem. Ostatní důvody ale nebývají tak radostné. Bolest v podbřišku může signalizovat také:

  • Mimoděložní těhotenství. To začíná akutní silnou bolestí v podbřišku, žena je bledá a malátná. Je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.
  • Hrozící potrat. V první polovině těhotenství se bolesti v podbřišku doprovázené špiněním nebo krvácením mohou vázat právě s tímto stavem. Jako první pomoc je obvykle nasazen Ascorutin, jinak se všemu nechává volný průběh.
  • Začínající nebo probíhající potrat charakterizuje silná bolest velmi vysoké intenzity. Stav vyžaduje co nejrychlejší lékařský zásah.
  • Předčasný porod je už řešen aktivněji. Pokud jsou boleti v podbřišku doprovázené křečemi (nemusí být pravidelné), může jít o začínající kontrakce.

Další související příznaky

Bolest v podbřišku bývá často signálem zánětu dělohy. Není to tak nezvyklý stav, jak by se mohlo zdát. I obyčejný ale nesprávně léčený nebo dokonce zanedbaný zánět pochvy může časem přerůst v zánětlivé onemocnění dalších částí reprodukční soustavy. Například zánět děložního krčku se kromě bolesti v podbřišku projevuje také vytrvalým tlakem v dolní části podbřišku a bolestí v kříži.

Jakoukoli bolest v podbřišku doprovázenou byť i lehkým výtok tedy rozhodně nepodceňujte!

Bolest v podbřišku a menstruace

Také jste byly svou maminkou vychovávány v přesvědčení, že v „tom čase“ se ke gynekologovi nechodí? Ale co tedy dělat, když vás bolesti v podbřišku obtěžují jen v době menstruace, a jindy máte relativně pokoj? Nezáleží na tom, jak silnou intenzitu tato bolest má nebo jestli vystřeluje do zad či do nohou. Zpozorněte také, je-li u vás tato bolest doprovázena teplotou, nechutenstvím, mdlobami, průjmem nebo zvracením.

Typický je také výskyt těchto bolestí. Nastupují přibližně jeden den před začátkem menstruace, nejvyšší intenzitu mají první den krvácení a zcela vymizí zároveň s jeho ukončením. Příčin může být mnoho od od růstu vajíčka ve folikulu až po chronickou infekci. Nezbytné je v takovém případě podstoupit gynekologické a urologické vyšetření, a to nejlépe právě během menstruace, kdy vás tyto obtíže trápí nejvíce.

Rakovina vaječníku: Není pravda, že rakovina se bolestí neprojevuje. Rakovina vaječníku je tou pověstnou výjimkou potvrzující pravidla. Právě bolest v podbřišku doprovázené průjmem, zácpou nebo nepříjemným nafouknutím břicha mohou být jejími prvními příznaky.

Dobré vědět: Objeví-li se bolest jednorázově v polovině cyklu, aniž by byla doprovázena dalšími příznaky, nemusíte si dělat hlavu. Velmi pravděpodobně jde o bolest doprovázející prasknutí folikulu, ze kterého se uvolňuje vajíčko. Tato bolest obvykle rychle mizí, i když někdy může být opravdu velmi intenzivní a řezavá. Opakuje-li se každý měsíc právě jen v polovině cyklu ještě před samotným krvácením, není třeba tento stav nijak dále řešit. Pokud by vás bolest hodně obtěžovala, je možné užít některé z běžných analgetik.

Chlad za bolest v podbřišku většinou nemůže

Nastoupily právě chladné deštivé dny a vás začíná nepříjemně pobolívat v podbřišku? Přisuzujete tento stav rychlému podchlazení a nijak ho neřešíte? Jen byste neudělaly chybu! Urologické problémy jsou obvykle předznamenány pálením a řezáním při močení. Pití bylinkových čajů by mělo do 24 hodin přinést alespoň mírnou úlevu, a to samé platí i o preparátech s obsahem brusinek. Pokud se stav nezlepší, vyhledejte lékaře. Je totiž pravděpodobné, že se zánět močových cest rozšířil i do ledvin, a tehdy už babské rady nepomohou.

Nemáte žádné výraznější problémy na toaletě, a přesto se bolesti v podbřišku pravidelně hlásí? Preventivně se naléváte bylinkovými čaji, které ničemu nepomáhají? Zpozorněte. Chlad za to nemůže. Mnohem pravděpodobněji jde o pohlavně přenosné onemocnění způsobené ureaplazmou nebo mykoplazmou (řidčeji i kapavkou). Tyto obtíže se často objevují na podzim, s chladným počasím však opravdu nesouvisí. Pravou příčinou je nezodpovědný dovolenkový sex bez použití kondomu.

Bolest v podbřišku shrnutí – kdy k lékaři?

Dlouhotrvající ne příliš silné bolesti bývají příznakem zánětu nebo pohlavně přenosné choroby. Ačkoliv vyžadují lékařské ošetření, nejde o akutní stav. Klidně tedy počkejte, až bude mít váš praktické lékař nebo gynekolog ordinační hodiny.

TIP: Na zánět nebo jiné onemocnění mohou ukazovat i rozšíření uzliny na tříslech.

Naproti tomu intenzivní, krátká a prudká bolest v podbřišku může být příznakem prasklé cysty, mimoděložního těhotenství nebo krvácení do břišní dutiny. Tento stav vyžaduje lékařskou pomoc neodkladně.

Šest otázek při bolesti v podbřišku, na které se vás bude lékař ptát

Jakmile se rozhodnete vyhledat lékařské ošetření, odpovězte si sami pro sebe na následující otázky, abyste později před lékařem zbytečně nezmatkovaly:

  1. Jak dlouho bolest trvá?
  2. Jaký je její charakter? Je spíše ostrá nebo tupá?
  3. Doprovázela ji zvýšená teplota?
  4. Pozorujete na sobě i jiné symptomy onemocnění?
  5. Je bolest horší při pohybu nebo je stále stejná?
  6. Vynechala vám menstruace?

Odpovědi si napište na papír, bude-li to třeba a spolu s tím i seznam léků, které užíváte. Nezapomeňte ani na ty, které jste si v posledních 1-2 dnech vzala na bolest! Mohlo by se stát, že i obyčejná analgetika nevhodně zareagují s léčivy předepsanými lékařem. Proto rozhodě nic nezamlčujte.

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.83 (30 hlasů)

Reply