Bolest zubů babské rady

Bolest zubů je velice nepříjemná a známe ji všichni. Nesnesitelná bolest vás provází, když se usmíváte nebo mračíte, jíte nebo jen otočíte hlavu. Někdy to bolí, i když dýcháte, protože studený vzduch vletí do úst a projde citlivým zubem. Pokud zažíváte akutní bolesti zubů pozdě v noci nebo o víkendu, je nutné se uchýlit k nouzovým metodám, aby dočasně zmírnily utrpení.

Co způsobuje bolest zubů?

Bolest zubů je nejčastěji způsobována neléčeným zubním kazem, který se dostane do blízkosti zubního nervu. Zub následně většinou bolestivě reaguje na studené, sladké nebo kyselé podněty. Zub postižený kazem se následně ošetřuje pomocí výplně. Může se ale ve výjimečných případech stát, že se zubní kaz dostane až k nervu. V takové situaci je potřeba provést vyndání nervů z kanálků zubu (endodontické ošetření).

Co můžete udělat proti bolesti zubů:

  • Opatrně odstranit všechny zbytky jídla z prostoru mezi zuby a dutiny v zubu, a nadále ho udržovat v jeho čistém stavu.
  • Opláchněte zuby teplým roztokem sody (1 čajová lžička na šálek vody).
  • Kloktejte slivovici. Dásně budou absorbovat určité množství alkoholu, a zub znecitliví.
  • Sát kus ledu. Je také možné přiložit led na tvář v místě, kde je nemocný zub po dobu 15 minut nejméně 3 nebo 4 krát denně.
  • Masírování rukou s kouskem ledu. To může usnadnit až 50% bolesti, když zub bolí. Pozor – tiskněte led na oblast pouze 5-7
  • Nežvýkejte na postižené straně.
  • Držet jazyk za zuby, vede-li proud vzduchu přes nemocný zub.
  • Vezměte lék proti bolesti (Analgin, baralgin, sedalgin …). Nepoužívejte aspirin, protože jeho analgetický účinek není velký, a musí být přijat ve velkém množství, a to je nebezpečné pro zdraví. Příjem anestetika by mělo být ukončeno nejpozději 3 hodiny před návštěvou lékaře, protože to může zkreslit obraz nemoci a bránit tak diagnóze.
  • Je důležité se vyhnout přímému slunci, přílišné teplo podporuje tvorbu zánětu.

To je vše, co lze udělat před návštěvou zubaře. A nebojte se k zubařovi jít, jen ten vám pomůže odborným zásahem se navždy zbavit bolesti zubu.

Zároveň byste měli mít na paměti, že rozhodně nelze brát antibiotika bez kvalifikované konzultace a lékařského předpisu. Jedna tableta sice neublíží, ale také nic nevyléčí!

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 2.81 (16 hlasů)

Reply