Černý kašel

Většina z nás považuje černý kašel na dávno zapomenuté onemocnění z minulosti. Tento zákeřný zabiják se ale plíživě začíná vracet zpět do lékařských statistik a bohužel i zabíjí. Oběťmi jsou zejména malé děti. Určitě se proto vyplatí vědět jaké má černý kašel příznaky a jak s ním bojovat.

Již několikátý rok za sebou zaznamenala Česká lékařská komora zvýšený výskyt pacientů nakažených černým kašlem. A nejde jen o náš problém, počet nemocných se zvyšuje v rámci celé Evropské unie. Jen v Británii zemřelo za posledních pět let přes padesát lidí, většinou dětí do tří let. A situace je každým rokem horší. Jak je to možné?

Co je to černý kašel

Černý kašel, odborně pertussis, je akutní respirační onemocnění vyvolané bakterií Bordetella pertussis, jenž produkuje životu nebezpečné toxiny, útočící na sliznice dýchacích cest a jemné vlásečnicové kapiláry v této oblasti.

Onemocnění je nejnebezpečnější u malých dětí, které ještě nejsou chráněny očkováním, aplikovaným okolo 8. týdne života. Předpokládá se totiž, že do té doby jsou pod ochranou imunitních protilátek matky získávaných z mateřského mléka. Tato ochrana ale nemusí být dostatečně účinná. Některé evropské země proto začínají proti černému kašli očkovat těhotné ženy nebo ženy, které plánují brzy otěhotnět. Snaží se tak ochránit i čerstvě narozené dítě, které ještě být očkováno nemůže.

Ve Velké Británii očkují těhotné ženy od roku 2012. podle lékařských studií nebyl pozorován žádný negativní dopad na matku nebo dítě a navíc se významně snížila úmrtnost nejmenších dětí na toto zákeřné onemocnění. Očkování se bát nemusíte. Vakcína proti černému kašli patří do okruhu tzv. neživých vakcín, takže není třeba se obávat brzkého otěhotnění. Vyvíjejícímu se plodu není v žádném případě nebezpečná.

Černý kašel – příznaky

Dostavují se neutišitelné záchvaty dávivého kašle, který může trvat až šest týdnů ve dne i v noci. Zaznamenat je také možné lapání po dechu, obtížným nadechováním i zvracením na konci záchvatu kašle. Rekonvalescence je velmi dlouhá a náročná.

Ke kašli se brzo může přidat i zápal plic, zánět středního ucha, krvácení do očních víček, ale i velmi obávaný zápal mozkových blan, který může být smrtelný. Onemocnění se přenáší s člověka na člověka díky kapénkové infekci.

Inkubační doba onemocnění je přibližně 21 dní. Přenašeč nemoci je infekční již 3 až 4 dny předtím, než se u něj projeví typické příznaky a nebezpečí přetrvává ještě dva týdny poté. Mimo hostitele není bakterie schopná dlouhodbě přežít. Na volném vzduchu uhyne již po jedné hodině. Spolehlivě ji zničí také teplota vyšší než 60°C nebo běžně dostupné desinfekční prostředky.

Jak se léčí černý kašel

Nejrůznější babské rady na hřejivé zábaly krku a hrudníku nebo podávání bylinkových čajů v případě černého kašle příliš účinné nejsou. Naopak bakterie velmi dobře reaguje na podávaná antibiotika. Léčba antibiotiky bývá ještě doplněna léčbou symptomatickou, která potlačuje kašel a další negativní projevy této nemoci.

Účinnou prevencí proti onemocnění černým kašlem je očkování. U nás se očkují děti ve dvou měsících a 13 letech věku. Jde ovšem o ochranu dočasnou, proto by na pravidelné přeočkování neměli zapomínat ani dospělí. Přeočkování je doporučeno vždy po 10 letech. Zejména je vhodné pro chronicky nemocné a osoby plánující založení rodiny a to nejenom budoucí rodiče, ale i ostatní, kteří budou v úzkém kontaktu s čerstvě narozeným miminkem.

Na trhu je momentálně dostupná pouze kombinovaná vakcína Boostrix (chrání proti černému kašli, záškrtu a tetanu),jejíž cena se pohybuje okolo 950 Kč včetně aplikace. Jde o velmi dobrou investici, uvážíme-li, že nás ochrání na deset let života. Některé zdravotní pojišťovny na očkování dokonce částečně přispívají a to buď v rámci preventivních programů nebo jako součást bonusu pro těhotné.  

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.67 (3 hlasy)

Reply