Délku opalování přizpůsobte fototypu pleti

Opálená pokožka nám připadá velmi přitažlivá a obvykle ji bereme jako znak příjemně strávené dovolené. Příliš dlouhý pobyt na slunci kombinovaný s nedostatečnou ochranou ale může snadno vyústit ve spálení kůže nebo dokonce ve vznik rakoviny kůže. Při zásadách zdravého opalování proto musíte vzít do úvahy především fototypem své kůže.

Kožní barvivo – melanin má v kůži každý z nás. Lišíme se ale jeho množstvím a tím i dobou, po jakou nás chrání před škodlivými slunečními paprsky. Kolik melaninu máte právě vy poznáte podle toho k jakému fototypu patříte. Všeobecně se dá říci, že čím světlejší vlasy a pokožku máte, tím nižší a zároveň citlivější fototyp jste.

Opalování podle kožního fototypu

Fototyp I

Lidé s nejcitlivější pokožkou. Charakterizuje je bledá pleť často posetá pihami a nazrzlé nebo dokonce zcela zrzavé vlasy. Lidé s tímto fototypem se obvykle vyskytují v severských krajinách ale i u nás jich najdeme v populaci přibližně 2%. Při opalování obvykle rychle zrudnou ale neopálí se (pokožka nezhnědne). Velmi rychle se spálí v oblasti uší, nosu nebo dekoltu a to i při běžných krátkých procházkách po městě.

Jak na opalování: bez patřičné ochrany se pokožka lidí s fototypem I spálí už během 5-10 minut. Z opalovacích krémů jsou doporučeny ty s faktorem 50+, určených nejlépe pro velmi citlivou kůži (dobře se hodí i opalovací krémy pro děti).

Fototyp II

Také lidé s velmi citlivou pokožkou, která se opálí jen zřídka – přibližně 12% české populace. Fototyp II charakterizuje světlá pleť (s pihami i bez) a světlé vlasy. Barva oči je šedá, modrá nebo zelená.

Jak na opalování: bez ochrany by neměla doba pobytu na sluníčku přesáhnout 10-20 minut. V ČR stačí pro zdravé opalování přípravky s ochranným faktorem 20 až 25, u moře je lepší vsadit na silnější ochranu (SPF 30 – 40).

Fototyp III

V našich končinách nejobvyklejší, patří sem asi 78% populace. Pokožka na sluníčku rudne jen občas, zato velmi dobře hnědne. Lidé s fototypem II mají světle hnědou kůži bez pih, tmavě blonďaté až kaštanově hnědé vlasy a oči šedé nebo hnědé. Málokdy se spálí.

Jak na opalování: nechráněnou pokožku lze vystavit slunci po dobu 20-30 minut. V ČR stačí běžně dostupné přípravky se SPF 10-15, při pobytu u moře by se ochranný faktor měl pohybovat okolo čísla 20.

Fototyp IV

Nejodolnější sluneční fototyp, vyskytuje se zhruba u 8% lidí. Charakterizuje je velmi tmavá pleť bez pih a tmavé vlasy (často až černé). Pleť je po opálení bronzová a spálí se jen velmi zřídka.

Jak na opalování: kvůli riziku vzniku rakoviny kůže by měli i lidé s fototypem IV používat v tuzemsku ochranný faktor 5, u moře pak 15-20.

Při opalování nikdy nepoužívejte parfémy nebo antiperspiranty. Reakce chemikálií se slunečními paprsky aby mohla pokožku nepříjemně podráždit.

Opalování a mateřská znaménka

I v případě že patříte mezi III a IV. fototyp byste měli doma mít opalovací krém nebo sprej s faktorem 50. Stačí vám velmi malé balení, používat ho totiž budete jen na mateřská znaménka (shluky kožního pigmentu výrazně vystupující nad povrch kůže). Ta se totiž spálí velmi snadno a může v nich dokonce dojít k rakovinnému bujení. Při výběru dejte přednost přípravkům s obsahem bambuckého másla (zlepšuje hebkost a vláčnost pokožky) a antioxidantů (pomáhají chránit pokožku před UVA i UVB zářením.

Kožní melanom může být velmi nebezpečný, proto svá mateřská znaménka často kontrolujte. Pokud se vám zdá, že se zvětšují, mění tvar nebo nepříjemně svědí, navštivte pro jistotu dermatologa. Vyříznutí kožního znaménka se dnes provádí jako ambulantní bezbolestný zákrok a následné hojení stehů nezabere více než pár dní. Riziko šíření rakoviny do dalších částí těla se ale velmi významně omezí.

TIP: Zhoubné změny na znaménkách mohou probíhat pomalu a skrytě. Na začátku léta si proto svá znaménka raději vyfotografujte a na konci opalovací sezóny porovnejte jejich současný vzhled s tím na počátku léta. Pokud zjistíte změny, vydejte se k lékaři.

Lékaře také navštivte, pokud se při holení do znaménka říznete nebo pokud v oblasti cítíte nepříjemné pnutí. Naopak pokud vás znaménka svědí a pálí po návratu z exotické dovolené, panikařit nemusíte. Stav se do dvou týdnů obvykle sám upraví, jde jen o reakci na slaný vzduch a zvýšenou vzdušnou vlhkost.

Je také důležité vědět, že malé spáleniny v okolí mateřských znamének se nemusí projevit hned. Postižené místo může začít bolet a pálit až 24 hodin po přímém slunění. První pomocí je začít spálené místo chladit obklady ze studené vody nebo černého či zeleného čaje. Po částečném zklidnění lze místo ošetřit přípravky s  obsahem panthenolu nebo aloe vera.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply