Dukanova dieta: Hollywoodský zázrak nebo nebezpečí pro zdraví?

Jestliže laškujete s hubnutím pomocí diety, určitě jste už o ní slyšeli. Dukanova dieta svou proslulostí trumfne i tu Atkinsonovu. Hlavní zásluhu na tom mají celebrity, které díky ní dokázaly zhubnout a své úspěchy hlásají do světa. Opravdu je Dukanova dieta takový zázrak, nebo má i své stinné stránky?

Pierre Dukan je známý francouzský specialista na výživu, který zdravý jídelníček postavil hlavně na příjmu velkého množství bílkovin, které tělu dodávají výživu a zároveň jen malé dávky energie, díky kterým lze úspěšně hubnout. Jeho radami se řídí i mnohé slavné osobnosti. Vedle Nicole Kidman nebo Jennifer Lopez byla médii nejvíce probírána matka anglické princezny Kate (Catherine Elizabeth Middleton), které se díky Dukanově dietě podařilo neuvěřitelně zhubnout na svatbu své dcery. Fotky z bulvárních magazínu „před“ a „po“ vypadají opravdu úchvatně. Jestliže ale s myšlenkou hubnutí podle Dukana koketujete i vy, měli byste se s celou myšlenkou seznámit podrobněji. Všechny ohlasy na ni totiž zdaleka nejsou kladné.

V čem tkví Dukanova dieta?

Vynechání sacharidů a konzumace co největšího množství bílkovin – tak by se dala shrnout hlavní myšlenka tohoto alternativního stravování.Dukanova dieta má čtyři fáze.

I. fáze zvaná také Útočná má za úkol šokovat organismus. Konzumují se jen bílkoviny spolu s dostatečným množstvím tekutin a mírným každodenním pohybem. Nesmí trvat více než 5 dní (maximálně 10), aby nedocházelo k oslabení organismu nedostatkem vitamínů.

TIP: Prohlédněte si článek na téma Dukanova dieta: ukázkový jídelníček 1. fáze

II. fáze Střídavá nebo Proplouvací zařazuje do jídelníčku některé ovoce a zeleninu. Banány nebo hroznové víno ale mezi ně díky vysokému obsahu sacharidů stále nepatří. Je třeba ji dodržovat tak dlouho, dokud se nepřiblížíte ke své vysněné váze.

TIP: Prohlédněte si článek na téma Dukanova dieta: ukázkový jídelníček 2. fáze

 

III. fáze zvaná také Upevňovací kombinuje potraviny z předchozích dvou a přidává některé další. Její délka závisí na tom, kolik kg jste shodili během předchozích dvou. Každý ztracený kilogram prodlužuje tuto fázi o 10 dní.

IV. fáze Stabilizační vrací jídelníček téměř do normálu, přesto je třeba dodržovat jedenkrát za týden striktní bílkovinný den a nadále se vyhýbat většímu množství sacharidů. Tuto fázi je třeba dodržovat celoživotně, jinak se dostaví obávaný JOJO efekt.

TIP: Podrobně jsme se specifikům jednotlivých fází věnovali v článku Dukanova dieta – oblíbená metoda hubnutí.

Názory lékařů na dukanovu dietu

Podle Dukanovy diety se dá vařit snadno a chutně – na internetu najdete velké množství různých receptů na hlavní jídla, dezerty i pečivo. Lékaři z celého konceptu ale tak nadšení nejsou. Vadí jim především omezení přístupu vitamínů z ovoce a zeleniny a velké množství soli, které se při striktním dodržování doporučených jídelníčků do těla dostává. Obávají se také zátěže ledvin a jater kvůli velkému množství bílkovin.

Obava panuje také z chuti lidí dodržovat podobnou dietu celoživotně – jojo efekt se totiž dostavuje velmi rychle. Pierre Dukan ale podobné obavy jednoduše smetl ze stolu: „Podle mě je největším rizikem obezita sama. Každý den na ni umírají tisíce lidí a já se proti ní snažím bojovat všemi dostupnými prostředky.“

Jeho přesvědčení dokonce sahají tak daleko, že svůj jídelníček doporučuje i těhotným ženám jako prevenci před založením tzv. těhotenské obezity.Lékaři ale bijí na poplach, protože přemíra bílkovin a omezení vitamínů z čerstvé stravy mohou negativně ovlivnit vývoj dítěte.

Jejich doporučením je střídmost, zdravý pohyb a vyvážená strava. Na druhou stranu ovesné otruby, které Dukan doporučuje pro každodenní konzumaci jsou našemu zdraví skutečně velmi prospěšné. Pro začátek se tedy můžete Dukanovou dietou inspirovat právě při přípravě pečiva a zákusků z ovesných otrub. A kdo ví, možná zjistíte, že by vám podobný typ stravování přece jenom vyhovoval. Jen pozor na problémy s ledvinami a játry.Dodržování pitného režimu je během Dukanovy diety absolutně nezbytné.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply