Dukanova dieta – oblíbená metoda hubnutí

Když v roce 2001 vyšla první kniha o Dukanové dietě, stala se ihned bestsellerem. Jejím autorem je francouzský odborník na výživu Dr. Pierre Dukan. Dr. Dukan přišel s touto dietou díky jedné události. Jeden jeho pacient ho požádal, aby mu pomohl zhubnout, aniž se bude muset vzdát masa. Poradil mu tedy, aby pět dní jedl pouze netučné maso a pil vodu. Za pět dní tento muž zhubl přes pět kilo!

Dukanova dieta byla na světě. Od té doby však dieta prošla určitým vývojem a v jejích pravidlech nastaly změny, přesto patří mezi oblíbené a doporučované diety. Dukanova dieta má čtyři fáze a každá má svá přesná pravidla. První dvě fáze představují období shazování kilogramů a další dvě udržování nové hmotnosti.

Čtěte také: Dukanova dieta – ukázkový jídelníček

První fáze Dukanovy diety

Doba trvání je 1 – 10 dní (v závislosti na kg, které chcete shodit) Např. pokud chcete shodit 5 kg, trvá 2 dny, pokud 10 kg 3 dny.

První fáze se nazývá útočná, neboť je orientována na drastickou redukci hmotnosti. Je nutné v první řadě překvapit organismus výběrem potravin, čímž se docílí rychlá ztráta nadbytečných kilogramů. Nezapomínáme na pitný režim, a pokud budete mít velký hlad, tak si dopřejte 1,5 lžíce ovesných otrub. Neuškodí denně se na 20 minut protáhnout.

Co jíme? Hovězí, kuřecí a krůtí maso, šunku, játra, ryby, max. 2 vejce denně, nízkotučné bílé jogurty, nízkotučný sýr, mléko + bylinky, cibuli, česnek, citron, kečup bez cukru a hořčici.

Druhá fáze Dukanovy diety

Druhá fáze se nazývá střídavá a má dvě podfázy:

  1. výše uvedenou čistě bílkovinnou
  2. bílkovinné-zeleninovou

Fáze střídáme a snažíme se v každé setrvat pět až sedm dní.

Co jíme? V bílkovinné-zeleninové fázi jsou povoleny rajčata, okurky, ředkvičky, špenát, brokolice, chřest, pórek, zelí, houby, celer, fenykl, lilek, paprika, mrkev.

Co nejíme? Ve vašem jídelníčku se nesmí vyskytnout rýže, brambory, luštěniny, kukuřice a avokádo. Zeleninu lze míchat s bílkovinnými potravinami.

Třetí fáze Dukanovy diety

Ve třetí upevňující fázi se snažíme udržet shozená kila. Jednou týdně se doporučuje pouze bílkovinný den, ale jiné dny můžete přidávat i ovoce, chléb, luštěniny bez oleje či brambory.

Co jíme? Bílkoviny a zeleninu dle vývěru a v jakémkoliv množství.  Můžete si denně dopřát i 1 ks ovoce, 2 ks celozrnného chleba, 40 g sýra a 200 g těstovin či 125 g rýže a brambor týdně. Dovoleno je týdně jedno volné jídlo. Nezapomeňte na jeden bílkovinný den za týden!

Čtvrtá fáze Dukanovy diety

Pokud jste se dostali až sem, do čtvrté stabilizační fázi, blahopřejeme. Nejen že se vám podařilo dosáhnout kýžené váhu, ale také jste úspěšně prošli náročnou upevňovací fází, ve které se vám podařilo eliminovat riziko jojo efektu.

Co jíme? Jezte všechno, ale s mírou. Důležité v této fázi je dodržovat jeden den v týdnu pouze bílkovinný, ideálně čtvrtek.

Na co nezapomínáme? Pohyb 3x týdně. Množství ovesných otrub se zvyšuje na 3 lžíce, pitný režim!

Sladký recept na závěr – perníkové muffiny

Potřebné suroviny:

  • 1 vejce
  • 1 lžička kypřícího prášku do perníku
  • 6 PL sušeného odstředěného mléka
  • 8 – 10 tablet sladidla (dle chuti)
  • 50 ml nízkotučného mléka

Vajíčka vyšleháme se sladidlem, pak přidáme sušené mléko, kypřící prášek a nízkotučné mléko. Připraveným těstem naplníme 6 forem na muffiny * a pečeme 20 minut při teplotě 180 ° C.

* Formy plníme jen do poloviny, těsto během pečení naroste.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply