Magické vlastnosti třezalky a třezalkového oleje

Třezalka je lidově zvaná také krev sv. Jana, svatojánský zvonek, kořen matky Boží … jde o bylinu s velkou léčivou sílou, zmiňovanou i v starodávných pověstech a bájích. Byla obřadní bylinkou při oslavách svatojánské noci, oslavách slunečního slunovratu i všech ochranných rituálech.

V Rakousku s třezalkou chránili dobytek od nemocí, podávali mu 2 krajíce chleba s třezalkou uprostřed.  Třezalka má širokospektrální léčivé použití – zapářky, obklady, tinktura a olej. Třezalka tečkovaná obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, quercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C.

Třezalka použití

  • na pohmožděniny, modřiny, křečové žíly i hemoroidy, vředy a rány
  • na pokožku spálenou sluncem
  • součást Breussovou masáže na výživu plotének

Pozor! Nepoužívejte nikdy před tím, než jdete na slunce nebo solária.

  • léčba anémie, depresí, neuróz, nespavosti a nervové vyčerpanosti, astmatu a zánětu průdušek, nemocí nervového původu, problémů s menstruací, při nočním pomočování dětí i problémech s močovou soustavou, bolestech hlavy
  • použití do kúry na vlasy

Kvítka třezalky obsahují účinnou látku zvanou hypericin. Ta zlepšuje dýchání a metabolismus buněk.  Třezalkový olej má příznivé účinky na ekzémy, zcela v pohodě se dá i jíst, preventivní jedna malá lžička denně. Můžete ho bez obav nanést i na pokožku malého dítěte. Tento olej je velmi vzácný a vyhledávaný v masážích, velmi dobře ovlivňuje pružnost meziobratlových plotének.

Příprava třezalkového oleje

Nádobu ze skla naplníme natrhanými kytičkami a pupeny třezalky tečkované. Doplníme směsí olivového a slunečnicového panenského oleje, uzavřeme a necháme na 2-3 týdny na teplém místě, pohár pravidelně převracíme. Krásně červený olej přecedíme. Mohou se dávat i sušené kvítky, jen pak musíte déle čekat.

Pleťová maska z oleje

2 polévkové lžíce oleje smícháme s 1 žloutkem, přidáme pár kapek citrónové silice nebo 2 lžičky citronové šťávy, 2 květy levandule a promícháme.

Tinktura z třezalky

Nadrobno nakrájíme rozkvetlou bylinu a nasypeme do větší zavařovací sklenice, poté zalijeme 1l konzumního lihu nebo kvalitní vodky. Alkohol by měl sahat dva až tři centimetry nad vrstvu bylinek. Směs necháme dva týdny macerovat, denně ji promícháváme, nakonec přecedíme a zpočátku užíváme čtyři čajové lžičky denně.  Potom dávku snižte na dvě či tři lžičky denně a vydržte několik měsíců. Tinkturu můžete připravit i ze sušené třezalky.

Nežádoucí účinky třezalky

Při dlouhodobém užívání třezalky s jinými léky hrozí vznik vzájemných interakcí. Třezalka tečkovaná snižuje koncentraci cyklosporinu, amitriptylinu, digoxinu, warfarinu, theophylinu, simvastatinu a antiepileptik. Při užívání antikoncepce mohou přípravky s třezalkou tečkovanou vést k poruchám v účinku antikoncepce.

Pacienti by neměli konzumovat potraviny s vysokým obsahem tyraminu (sýr, červené víno, pivo), protože hrozí nebezpečí hypertenzní krize. Pokud třezalku tečkovanou pravidelně užíváte, informujte o tom svého lékaře!  

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.71 (7 hlasů)

Reply