Nedostatek vitamínu D. Týká se i vás?

Vitamín D je často skloňován v ordinacích dětských lékařů, kteří ho těm nejmenším předepisují jako na běžícím pásu. Vitamín D je totiž pro lidský organismus nezbytný, ale jeho nedostatkem nejsou ohroženy jenom děti. V souvislosti s nedostatkem pobytu na čerstvém vzduchu je jeho nedostatek u tzv. moderního člověka poměrně běžným jevem. A jak se mu bránit?

Lidé z oblasti tropů a subtropů nedostatkem vitamín D netrpí. Příčina je jasná – jejich kůže se ve slunečních paprscích koupe od rána do večera a dokáže si tak potřebné množství vitamínu D snadno vyrobit. V našich zeměpisných šířkách slunce už tak velkorysé není. Proto je třeba vitamín D doplnit i vhodnou stravou. Nenechte se odradit tím, že tak můžete doplnit méně 10% potřebné denní dávky, každé procento se počítá.

Příznaky nedostatku vitamínu D

Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a jeho funkcí je udržování minerální rovnováhy našeho organismu. Podílí se na efektivním vstřebávání vápníku a jeho nedostatek vede ke křivici nebo osteoporóze. Má také vliv na imunitní systém a v současné době probíhají studie, které naznačují, že jeho nízká hladina v krvi může být i spouštěčem rakoviny.

Jak poznat nedostatek vitamínu D?

  • Častým příznakem jsou opakovaná respirační onemocnění, zvláště pak chřipky. Nedostatek vitamínu D může dokonce zcela anulovat přínos očkování.
  • Svalová slabost a ochablost.
  • Chronické onemocnění dásní a jejich krvácení (vitamín D snižuje počet bakterií v ústech)
  • Vysoký tlak a další kardiovaskulární nemoci.
  • Těžká forma lupénky a atopických ekzémů.
  • Zpomalený nebo křivý růst u dětí.
  • Pomalé hojení zlomenin.
  • Pobolívání kostí v zimě u starších lidí.
  • Apatie nebo naopak častá podrážděnost.

Vitamín D ve stravě

Zvláště v zimních měsících bychom měli klást důraz na konzumaci potravin obsahujících vysoké procento vitamínu D. Tento vitamín nelze zničit tepelnou úpravou a dlouhým zamražením. Přirozeně se nachází ve všech tucích. Jeho nejlepším zdrojem jsou mořské ryby (tuňák, sardinky, makrela, losos nebo treska), 100 gramů jejich masa obsahuje 30-60 mikrogramů vitamínu D.

Příjem vitamínu D lze zvýšit také konzumací masa hospodářských zvířat, vajec, másla a dalších mléčných produktů. V ovoci a zelenině se naopak téměř nevyskytuje, výjimkou je exotické avokádo. Obsahují ho takéhouby a v malé míře i potraviny vyrobené za pomoci kvasinek.

Přijímat v potravě lze i syntetický vitamín D. Fortifikace potravin vitamínem D je schválena v mnoha zemích světa, ČR nevyjímaje. Nejčastěji se o jeho přítomnosti dočteme na obalech cereálií, mléka a mléčných výrobků a rostlinných tuků a olejů.

Vitamínem D se můžete předávkovat

Podle odborných studií potřebují děti pro svůj zdravý vývoj každý den 15 mikrogramů vitamínu D, dospělým pak stačí 10. Při pobytu na přímém slunci může být v letních měsících tato potřeba plně pokryta funkcí kůže, v zimě je ale situace opačná, jak už jsme zmínili.

I proto je maximální denní dávka přidaného vitamínu D stanovena u dětí na 5 mikrogamů, u dospělých pak na 10 mikrogramů. Předávkování vitamínem D má za následek především zvýšenou hladinu vápníku a fosforu v organismus, a to díky jejich zvýšenému vstřebávání. Dlouhodobý stav pak obvykle vyústí v selhání ledvin. Při konzumaci vitamínu D společně s mléčnými výrobky je pak třeba počítat s vyšším vyplavováním hořčíku.

Lékárenské přípravky obohacené o vitamín D proto užívejte až ve večerních hodinách. Vezměte si je v případě, že jste neměli možnost vystavit svou pokožku po dobu 15-30 minut přímým slunečním paprskům. Kapky nebo tablety polykejte společně s jídlem, aby byla zajištěna dostatečně efektivní míra vstřebávání umělého vitamínu D.

Zařídit tělu dostatek vitamínu D není ani nijak finančně náročné, pro celou rodinu ho pořídíte na měsíc do dvou stokorun. V dlouhodobém horizontu ale určitě poznáte změnu.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.89 (9 hlasů)
Tags:

2 Comments

  1. Ludmila 3.11.2019 Odpovědět
  2. Pavlaaazalta 4.11.2019 Odpovědět

Reply