Nejzdravější ořechy a semínka v našem jídelníčku

Ořechy a semínka patří k nejzdravějším potravinám našeho jídelníčku. Obsahují velké množství minerálů, nenasycených mastných kyselin, bílkovin a dalších prospěšných látek bez ohledu na to, jaký druh si vyberete. Přesto i mezi nimi existují šampioni, kteří našemu tělu prospívají zdaleka nejvíce.

Většina z nás zná ořechy a semínka jen jako součást solených pochoutkových směsí nebo ingredienci do vánočního cukroví. A to je velká škoda. V naší stravě by se totiž měly objevovat mnohem častěji. Jejich pravidelná konzumace má totiž výrazně pozitivní účinek na celkové zdraví organismu a mohou sloužit i jako prevence vážných nemocí.

Nejzdravější semínko musíte nadrtit

Obliba různých druhů semínek je velmi proměnlivá. V současné době patří mezi favority chia semínka a konopná semínka, zatímco semínka lněná jsou odsouzena k živoření na jídelníčku nastávajících maminek, kterým účinně pomáhají od zácpy. Ale ve skutečnosti jsou lněná semínka nejzdravější vůbec a tom tím spíše, že se přirozeně vyskytují v našich zeměpisných končinách a naše tělo se jejich konzumaci nijak nebrání.

Lněné semínko obsahuje největší podíl prospěšným omega-3 nenasycených kyselin ze všech rostlin vůbec a to samé platí i o obsahu vlákniny. Mělo by proto tvořit pravidelnou součást jídelníčku každého člověka. Jen ho nezapomeňte před konzumací namlít či nadrtit, jinak projde vaším zažívacím traktem zcela beze změny a později někde vyklíčí, což koneckonců bylo jeho původním účelem. Žádné zdraví prospěšné látky z něj ale nedostanete. Přímou konzumaci semínek například na lžičce nedoporučujeme. V rozkousání vytvoří v ústech nepříjemný šlem, kter&yacut e; vás může od jejich zařazení do stravy odradit na hodně dlouho.

Nejzdravější ořech má hned dva vítěze

Ořechy mají pověst velmi kalorických potravin, které rychle dodají energii, ale musí se konzumovat s mírou. A lidé, kteří touží po štíhlé linii by se jich měli vyvarovat nejlépe úplně. Naštěstí jde o pouhý mýtus. Ořechy skutečně obsahují spoustu tuků, ale díky složitým chemickým vazbám a procesům vyjdou z našeho těla téměř neporušeny. Museli byste ořechy jíst denně po kilech, abyste skutečně přibrali, což koneckonců potvrzují i vědecké průzkumy.

Nejzdravější ořech má favority na vítěze hned dva: vlašský ořech a pekanový ořech. Na pozitivní účinky vlašského ořechu byla zaměřena dokonce studie, zabývající se prevencí rakoviny. Měřitelné výsledky měla již konzumace jednoho vlašského ořechu týdně! A dávka jednoho vlašského ořechu denně jeho pozitivní účinky dokonce zdvojnásobila!

Pekanový ořech je vlašskému ořechu co do složení velmi podobný. Obsahuje navíc ještě o něco více antioxidantů, které bojují s nebezpečnými volnými radikály v našem těle. Sáhnout po nich se proto rozhodně vyplatí!

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply