Opalování v těhotenství

Vystavení pokožky slunci má na naše tělo velmi příznivý vliv. Právě díky přímým slunečním paprskům si naše kůže dokáže vyrobit dostatek vitamínu D, který je prospěšný i nenarozeným dětem. Zároveň je ale organismus těhotné ženy díky zvýšené hladině hormonů mnohem náchylnějším k celé řadě patologických procesů. Opalování má i svou odvrácenou tvář a právě těhotné ženy se s ní mohou seznámit na vlastní kůži mnohem rychleji, než by čekaly.

Pro opalování všeobecně platí několik jednoduchých doporučení. Především by k němu nemělo docházet mezi 11. a 15. hodinou, kdy slunce pálí nejsilněji. Důležitý je také dostatečný pitný režim a to i ve chvíli, kdy se pohybujeme ve stínu. Pro opalování v těhotenství tato pravidla platí také, ale kromě nich je třeba vzít v úvahu ještě několik dalších věcí.

V těhotenství je tělesná teplota vyšší

Během těhotenství koluje v těle nastávající matky větší množství krve, které zásobuje výživou ji i její nenarozené dítě. Větší množství krve s sebou přináší i vyšší teplotu celého organismu. Při opalování v těhotenství proto může velmi snadno dojít k přehřátí celého těla. Jinými slovy, nelze se řídit tím, jak často jste se na sluníčku pohybovala v minulosti. Těhotenství všechny vaše návyky dokáže obrátit naruby. Při opalování je třeba vždy dbát na dostatečnou hydrataci spojenou s ochlazování těla. Ledové nápoje jsou nevhodné, mnohem lepší službu udělí ručník namočený do chladné vody, kterým se potírají ramena, krk nebo temeno hlavy.

Při opalování v těhotenství ubývá kyselina listová

deset minut pobytu na přímém slunci přinese do těla dostačující dávku vitamínu D na celý den. Ten je důležitý pro správné vstřebávání vápníku, hořčíku a fosforu do všech živých buněk. Podílí se také na správné výstavbě kostí nenarozeného miminka a to zejména ve II. trimestru. Vitamínem D se naštěstí není možné předávkovat, takže delší opalování tělu neuškodí. Problém může být jinde.

Sluneční paprsky totiž dokáží účinně rozkládat kyselinu listovou, kterou si naopak nastávající maminky hýčkají a doplňují ji drahými preparáty z lékárny. Kyselina listová dokáže zabránit vzniku některých vývojových vad v prvních týdnech těhotenství. Slunce navíc umí z krve doslova „vysát“ i foláty, které se podílí na správné stavbě páteře a celé kostní soustavy miminka.

Když opalování v těhotesntví, tak raději s vyšším faktorem

Při opalování v těhotenství je nezbytný opalovací krém. Je důležité vědět, že díky vysoké hladině těhotenského hormonu oxytocinu je pokožka těhotné ženy mnohem citlivější a náchylnější ke spálení než je běžné. I pro krátký pobyt na slunci je třeba zvolit krém s vysokým ochranným faktorem. Opalovacích krémů a olejů se není třeba bát, jsou testované i pro těhotné ženy.

Doporučujeme používat ochranné krémy pro děti, na které jsou kladeny vyšší nároky, takže se tak snadno neotírají a nedráždí ani tu nejcitlivější pokožku. A pokud se obáváte produkce vitamínu D v namazané pokožce – je sice pravda, že jeho množství klesne, ale rozhodně bude dostatečné, a to i kdybyste se na slunci pohybovaly pouhých 15 minut.

Solárium a samoopalovací krémy raději ne

Možná si teď říkáte, jestli není lepší se opalování úplně vyhnout a místo toho si nechat pokožku opálit do čokoládova v soláriu nebo použít osvědčený samoopalovací krém. Ani jedno bohužel doporučit nemůžeme. Solária jsou na trhu příliš krátce na to, aby mohl být vyhodnocen jejich vliv na citlivý nenarozený organismus dítěte a navíc není možné z etických důvodů žádný podobný výzkum uskutečnit.

A samoopalovací krémy fungují na principu dihydroxyacetonu, který skrze placentu může proniknout k dítěti a nepřiměřeně zatížit vyvíjející se játra a ledviny. Opalování v těhotenství je naproti tomu rozhodně prospěšné, jen je třeba k němu přistupovat rozumně.

Obávaná těhotenská maska

Se vznikem nevzhledných pigmentových skvrn se v těhotenství potýká každá druhá žena. Nejčastěji se tmavé zbarvené flíčky a skvrny objevují v oblasti břicha nebo na obličeji, obvykle v okolí rtů, nosu a očí. Říká se tomu chloazma a mají ji na svědomí opět těhotenské hormony, které nutí tělo produkovat zvýšené množství melaninu (hnědého kožní barviva), který se pak ukládá v některých místech pokožky.

Po narození dítěte skvrny obvykle samy od sebe zmizí, ale opálení je může zvýraznit natolik, že bude proces jejich mizení výrazně pomalejší a může se dokonce stát, že tmavší zabarvení kůže bude trvalé. Opalujte se proto jen mírně, nikdy ne do tmavě hnědé barvy, která sice chloazmu na čas zakryje, ale po jeho ústupu se nejspíš nebudete stačit divit.

Opalování v těhotenství by nemělo probíhat na zádech

V pokročilém stupni těhotenství je rostoucí břicho pro matčinu postavu stále větší zátěží. Při opalování na zádech může dokonce váha dělohy a dítěte tlačit na vnitřní orgány a dokonce omezit průtok krve v duté žíle, což spolu s přehříváním organismu obvykle vede k mdlobám a jiným nepříjemným a nebezpečným stavům. Pokud se těhotné ženě nedostane včasné pomoci, může po čase úplně zkolabovat a v tom nejhorším případě i zemřít.

Nedostatečné zásobení krví také poškozuje mozek plodu, proto by se maminky ve III. trimestru nikdy neměly opalovat vleže na zádech. Mnohem vhodnější je pro ně poloha v polosedu například na zahradním lehátku nebo lavičce. A pokud se kdykoliv během opalování v těhotenství začnete cítit nepříjemně nebo vám bude vyloženě zle, ihned odejděte do stínu a snažte se co nejrychleji zchladit. Zdraví vás i vašeho miminka je přece mnohem důležitější než čokoládově zbarvená pleť.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.6 (5 hlasů)

Reply