Power jóga

Název této cvičební techniky se v našich studiích obvykle nepřekládá, i tak se ale občas můžete setkat s výrazy jako „jóga síly“ nebo „jógová síla.“ Na první pohled jde o něco dynamičtějšího a zábavnějšího než klasická jóga. Není divu – jde o cvičení speciálně vytvořené tak, aby do pohybu zapojilo i ty, kteří jinak východní nauce a ásanám příliš neholdují.

Historie power jógy se začala psát na počátku 90. let v Americe. Cílila především na stresem a obezitou pronásledované osoby, které se jen stěží donutily k jakémukoliv cvičení. Tehdejšími sály a tělocvičnami totiž otřásal hlavně aerobic, a ten byl pro většinu lidí s nadváhou jednoduše nepoužitelný. Instruktoři proto dali dohromady jednodušší prvky jógy a populární aerobní aktivity, které pomáhaly k rychlejším a trvalejším výsledkům – od zformování a zpevnění postavy až po prevenci v podobě posílení páteře a předcházení bolesti zad.

Co můžete čekat od power jógy?

Cílem power jógy není co nejdelší úporné setrvávání v jednotlivých pozicích, nýbrž dynamický přechod z jednoho cviku do druhého, který nenudí a neklade přílišné nároky na vaši fyzičku. Nejde tu ale o rychlost, i když to tak na první pohled vypadá. Důležitější je správné provádění pozic a jejich důkladné prodýchávání. Ale neznamená to, že po vás budou jednotlivé ásany vyžadovány v perfektním provedení. Každý cvičí jen tak, jak to zvládne a adaptace jednotlivých kroků na vaše tělo je více než vítaná.

Sestavy cviků nejsou pevně stanoveny jako např. v případě bikram jógy. Zjednoduše lze říci, že základem je známý Pozdrav slunci, který je neustále obohacován o nové prvky a pozice a další náplň hodiny závisí zcela na vůli a preferencích lektora.

Pozice na zemi se střídají s pozicemi ve stoje – často je váha přenášena na kolena, proto je nezbytné pořídit si kvalitní podložku určenou pro jógu, aby vás netlačila tvrdá podlaha a nedocházelo k bolestivosti. Pozice ve stoje slouží obvykle k prodýchávání, protažení a posílení jednotlivých svalů. Uvolňuje se při nich zejména páteř a dolní polovina zad. Naproti tomu pozice na zemi se zaměřují na posílení stability horní poloviny těla všeobecně.

Jak vypadá hodina power jógy?

Obvyklá lekce power jógy trvá 60 minut. Můžete sice narazit i na kratší kurzy (45-50 minut), ale to už často zavání snahou „odcvičit“ takových kurzů za den co nejvíce, aniž by byl kladen důraz na jejich kvalitu nebo třeba čisté prostředí. Nejste-li si jistí, využijte vstupní lekci zdarma, kterou většina dobrých studií nabízí. Její absence vám také může o politice uvnitř něco říci.

Na svou lekci power jógy si vezměte pohodlné volné oblečení (jógové kalhoty nebo legíny a volný vršek), cvičební podložku (alespoň 5 mm tlustou kvůli větší dynamice cviků) – často bývá k dispozici na místě, láhev s vodou a ručník pro otírání zpocených dlaní. Při power józe se totiž rozhodně zapotíte.

V úvodu by nemělo chybět pomalé prodýchání stejně jako v závěru lekce. Sestava cviků mezi těmito body pak závisí čistě na lektorovi. V pozadí bývá často pouštěna energická hudba.

Pro koho je power jóga?

Zjednodušeně se dá říci, že úplně pro všechny. Zatímco dříve byly návštěvnicemi jógových kurzů hlavně ženy, dnes se poměr pohlaví na cvičebních podložkách začíná vyrovnávat – a power jóga patří v tomto směru rozhodně ke zdařilým průkopníkům.

Trpíte-li ovšem nějakými zdravotními problémy, měli byste se o vhodnosti cvičení nejdříve poradit se svým lékařem a následně informovat lektora. Ten může řadu cviků uzpůsobit tak, aby vyhovovaly právě vám. Jestliže jste jógu nikdy necvičili, zamiřte do kurzu pro začátečníky. Ovšem máte-li zkušenosti s jiným druhem jógy, nejspíš vám budou vyhovovat i pokročilí. Řada ásan je totiž stále stejná, mění se jen jejich pořadí.

TIP: Pokud jste nadšení z aerobicu nebo pilates, bude pro vás power jóga velmi zajímavou plně funkční alternativou.

Co očekávat od power jógy?

Cílem každé hodiny je maximálně se soustředit na cvičení a zapomenout tak na svět okolo sebe. Už to samo o sobě pomáhá odbourávat stres a podporuje psychické zdraví. Posílíte si také plynulost a koordinaci pohybů, nervový systém i rovnováhu. Aktivujete hluboko uložené stabilizační svaly, které prospívají vašemu celkovému zdraví podporují správnou funkčnost kloubů a páteře. V neposlední řadě se při střídmém jídelníčku můžete těšit na úbytek váhy nebo alespoň na viditelné zformování postavy. Už po několika lekcích power jógy se zbavíte zadýchávání při chůzi do schodů! Stačí jen začít.

Vyberte si vhodné studio ve vašem okolí a udělejte z power jógy součást svého každodenního života.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.75 (4 hlasy)

Reply