Sacharidy ve stravě nejsou problém, pokud je konzumujete správně

Sacharidy jsou moderním strašákem v oblasti zdravé výživy. Někteří alternativní dietologové se křižují jen při vyslovení jejich jména, jiní je doporučují zařadit do denního jídelníčku jen v malém množství. Pravda je ale, jak už to bývá, někde úplně jinde, a to i když zohledníme různé typy metabolismů u lidí.

Sacharidů se není třeba bát

Pokud máte přehled v nejnovějších dietních trendech, určitě jste zaznamenali četné pokusy o vyloučení veškerých obilnin ze stravy. Dobrým příkladem je oblíbená bezlepková dieta dodržovaná i neceliaky. O tomto fenoménu jsme podrobně psali zde: Bezlepková dieta – hodí se i pro neceliaky?

Zastánci tohoto typu stravování razí názor, že bychom potřebnou energie měli čerpat hlavně z hodnotných bílkovin a tuků. Jinými slovy, jíst poměrně velké množství živočišných produktů, obohacených o bohaté porce zeleniny (ovoce jen minimálně). I když na první pohled vypadá tato dieta smysluplně, opak je pravdou.

Jak přijímat sacharidy správně?

Sacharidů se není třeba bát, pokud je konzumujeme v té správné formě. To se v moderní společnosti ale obvykle neděje. V čele oblíbenosti stále stojí potraviny s vysokým obsahem bílé mouky, bílé rýže, cukrů a čistých škrobů. Naše tělo prostřednictvím nich sice přijímá velké množství využitelné energie, ale jen minimální množství vlákniny a dalších prospěšných prvků.

Tato jednoduchá energie ale vydrží jen krátce (máme brzy hlad nebo alespoň na něco chuť) a její přebytky se rychle ukládají v podobě tukových polštářků kdekoliv na těle. Konzumace sacharidů v zdravé formě ale těmito nešvary netrpí.

Tzv. zdravé sacharidy najdeme například v celozrnných výrobcích, ovesných vločkách, hnědé rýži, jáhlech, pohance nebo stále oblíbenější quinoe. Zde jsou z velké části navázané na vlákninu, takže se do těla uvolní vždy jen množství, které je aktuálně potřeba a vláknina navíc přispívá ke zdraví střev.

Quinoa je hodnotná obilnina původem z Jižní Ameriky. Obsahuje velké množství bílkovin, zdravých tuků a vápníku. Je cenným zdrojem železa, fosforu, hořčíku a vitamínů E a B.

Kolik sacharidů bychom měli sníst?

Přesný poměr mezi sacharidy, tuky a bílkovinami neexistuje. Vždy je třeba vzít v úvahu náš životní styl a rychlost metabolismu. Lesní dělník rozhodně potřebuje více energie než žena sedící celý den v kanceláři. Všeobecně lze tvrdit, že ze sacharidů by mělo pocházet 50-70 denního příjmu energie.

Zbytek je pak vhodné rovnoměrně rozložit mezi tuky a bílkoviny. Zdravý organismus potřebuje pro své správné fungování všechny tyto složky, takže až příště narazíte na dietu, které některou z nich zcela vyřazuje, nevěřte jí. Je produktem šarlatánsky zjednodušené vědy a nikoli objektem seriózních odborných výzkumů.

 

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)
Tags:

Reply