Tipy jak se bránit chřipce

Už je to tady. Všichni kolem vás kýchají a prskají, nemocnice se zavírají pro návštěvy a čekárny praktických lékařů doslova praskají ve švech. Chřipkové období je tady. Nemusíte ale pasivně čekat, až si vás zákeřný virus najde. Nasaďte účinnou obranu na všech frontách a snižte riziko onemocnění na minimum díky našim tipům!

Podle epidemiologů patří o nás chřipka stále k nevyzpytatelným a podceňovaným onemocněním. Za „chřipku“ v podstatě označujeme každé výraznější nachlazení, které stačí vyležet a do týdne je pryč. Ta pravá chřipka ale může zabíjet a rekonvalescence i po té úspěšné vyléčené se počítá na měsíce.

Tip číslo 1 proti chřipce: Očkování

Jakmile chřipková epidemie vypukne, začne být velká sháňka i po očkování proti chřipce. Ačkoliv je jindy prospěšné, při pozdní aplikaci už nezachrání nic. Doba získání imunity se totiž pohybuje mezi 10-14 dny. Během ní je stále se možné chřipkou nakazit se všemi důsledky.

Pro informaci: chřipka každý rok vrcholí v měsících lednu a únoru, první vlaštovky se obvykle ojevují v prosinci. Aby bylo očkování skutečně účinné, mělo by proběhnout na podzim – nejdéle do konce listopadu. Poté ho už lékaři aplikovat nechtějí.

A jak vlastně očkování funguje? Laicky ho ze popsat jako podávání částeček usmrceného viru, které samy o sobě nejsou schopné vyvolat onemocnění, ale fungují spíše jako jakési „školení“ pro imunitní systém. Jakmile pak přijde virus živý, bílé krvinky ho lehce zlikvidují. Chřipkové kmeny se bohužel každý rok mění, takže je nutné očkování opakovat. Stojí však pouze pár stokorun, takže se vyplatí do něj investovat. Navíc na něj často přispívají zdravotní pojišťovny. Stačí zajít na pobočku s dokladem o zaplacení. Zdarma mají nejlevnější vakcínu senioři nad 65 let a lidé s chronickým onemocněním. Na dražší varianty příspěvky nejsou, úhrada půjde kompletně z vaší kapsy.

Na očkování proti chřipce už je pozdě, jak se účinně bránit i bez něj?

Naštěstí existují i jiné. cesty, jak se nákaz vyhnout. Ze všeho nejdříve se musíte naučit odlišit příznaky chřipky od běžného nachlazení. Že jsou zhruba stejné? Ale kdeže…

Příznaky chřipky

  • horečka 38-40°C
  • zimnice, mrazení
  • bolesti ve svalech a kloubech
  • bolesti hlavy a za očima
  • zažívací potíže
  • charakteristický dráždivý kašel

Příznaky se objevují náhle, doslova z minuty na minutu. Takže pokud si vám bude v práci stěžovat kolega, jak ho odpoledne přepadla zimnice a bolí ho celý člověk, začněte si udržovat odstup. A jak je to se smrkáním a kýcháním? I ty přicházejí, ale až po třech dnech a jako důsledek nákazy jinou nemoci, pro niž byla oslabená imunita doslova doširoka otevřenou vstupní branou do organismu. S chřipkou jako takovou nesouvisejí.

Jak se vyhnout chřipce na pracovišti

Už od prosince by měly vaši povinnou výbavu mimo domov rozšířit desinfekční gely a ubrousky. Nejčastěji se totiž virem chřipky nakazíme jednoduše tak, že si ho sami z rukou přeneseme o úst nebo do očí. Před každým jídlem nebo manipulaci s ním je tedy vhodné omýt si ruce pod vodou nebo použít právě desinfekční tekutinu. Ubrousky vždy očistěte důkladně ruce po všech stranách a gel vmasírovávejte  tak dlouho, až se všechen vpije do kůže. Jakmile se dostane do koupelny, aplikujte mýdlo a teplou vodu. Ruce omývejte pod proudem alespoň 20 vteřin, abyste měli 100% jistotu, že jsou všechny nežádoucí mikroorganismy skutečně pryč!

S lidmi, kteří sou nemocní, si nikdy nepodávejte ruku, ani nepoužívejte jejich hrnek, příbor či mobilní telefon, kde se viry koncentrují ve velkém. Nedotýkejte se svých tváří ani úst, aby nedošlo k nakažení.

Zaměřte se tak na hygienu svého pracovního místa. Na klávesnici, telefonu či nábytku může virus přežit i několik hodin (za velmi příznivých podmínek i 48). Nic neriskujte a vydezinfikujte vše po svém příchodu do práce a nejlépe i pokaždé, když okolo vás projde někdo evidentně nemocný.

Větrejte – v malých vytopených místnostech se totiž virům daří nejlépe. Otevřít okna na několik minut 2-3x za směnu by mělo být samozřejmostí. I přes protesty kolegyně, která si bude muset obléknout už čtvrtý svetr.

A pokud je t možné, zapomeňte na přesčasy. Dostatek spánku a odpočinku všeobecně je totiž pr vaši imunitu velmi důležitý. Takže  přílišné pracovní vypětí může k onemocnění přispět, ať už se proti tomu budete bránit jakkoli.

Opatření pro místa s vysokou koncentrací lidí

Místa s velkým výskytem osob, jako jsou supermarkety nebo MHD je určitě nejlepší v chřipkovém období nenavštěvovat. Ale když už to jinak najde, zachrání vás i tady desinfekční kapesníčky. Můžete je použít na držadlo košíku nebo madlo v tramvaji.

Vyhýbejte se kuřákům. Ti jsou totiž všeobecně náchylnější k nákaze chřipkovým virem. Škodliviny ve vdechovaném kouří oslabují sliznice i imunitu a to dokonce i u pasivních kuřáků! Jakýkoli proužek dýmu proto obejděte velkým obloukem.

Co můžete proti chřipce udělat doma

Větrání, dostatek spánku a dobrá hygiena – o tom jsme už mluvili. Doma však můžete udělat pro své zdraví ještě něco navíc – doplnit pitný režim, u něhož se vám to jinak nedaří. Nejlepší je čistá voda nebo zeleninové a ovocné šťávy. Dva litry cenně by měly být samozřejmostí. Při správném pitném režimu by měla být vaše moč (vyjma ranní) téměř čirá. Zároveň z vašeho těla odstraní množství toxinů a škodlivých látek, takže se imunita poté lépe ubrání nákaze. Je to vlastně prosté.

Zkroťte svoje zlozvyky. Okusujete si nehty nebo se dokonce čas od času pošťouráte v nose (ačkoli to zní neuvěřitelně, podle statistika si tento zlozvyk z dětství odnáší každý 10. dospělý)? Pak rovněž ihned přestaňte. Tím totiž riziko nákazy zvyšujete až 3x! Takže pokud hledáte motivaci, mohlo by to vyjít!

7 jídel proti chřipce, která s ní zatočí!

Nejde vám ještě ze všech těch doporučení hlava kolem? To je dobře, protože na závěr jsme si nechali ještě pár dietetických doporučení, která byste rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku. A které to jsou?

Citrusové plody

Dostatek vitamínu C je důležitý pro naši imunitu. Každý den bychom proto měli začít sklenici pomerančového džusu  během dne ještě účinky posílit třeba mandarinkou nebo pomerančem ke svačině.

Náš tip: vyzkoušet můžete i chutné smoothie, vyrobené z:

  • 1 banánu
  • 1 grapefruitu
  • šťávy z jednoho citronu
  • tří lžic kokosové vody
  • chia semínek

Čaj

O pitném režimu jsme už mluvili. A teplé nápoje, jako jsou čaje, nejlépe s mátou či citronem, si umí se zákeřnými viry poradit skutečně perfektně.

Česnek

Jeho štiplavost je pověstná a může za ni látka zvaná aliin, který dokáže zatočit s hleny v krku. Ty jsou totiž jako stvořené pro narušený růst nejrůznějších patogenů. Stačí obyčejný toust s česnekem k večeři – jako svačinu do práce ho přece jenom nedoporučujeme.

Pikantní a kořeněná jídla

Na ucpaný nos a bolavé dutiny je chilli, křen nebo česnek jasnou volbou. A skvěle se uplatní také v oblasti prevence. Dejte si pozor pouze v případě, že máte citlivý žaludek a často vás pobolívá. V takovém případě by se toto dietetické opatření mohlo obrátit spíše proti vám.

Slepičí vývar

Tak tenhle přírodní penicilin měly v merku už naše babičky. Jeho léčivé vlastnosti můžeme podpořit i přidáním vhodné zeleniny, zejména pak česneku, cibule či pórku.

Vitamín C

Kromě citrusů si můžete dopřát i další skvělé zdroje této důležité živiny. Věděli jste například, že už dvě bobule rakytníku pokryjí potřebnou denní dávku? Mezi skvělé zdroje pak patří také kysané zelí, kiwi, papriky, ananas nebo brambory.

Věděli jste, že: Podle nejnovějších výzkumů má na naši imunitu výrazný vliv i vitamín D3? A právě v zimní období jsme ohroženi jeho deficitem kvůli ubývajícímu slunečnímu záření. Pokud chcete posílit svoji imunitu, vybavte se z lékárny účinnými vitamínovými preparáty.

Zázvor

Tradiční čínská medicína na něj nedá dopustit. Čerstvý a nastrouhaný v jídle působí jako skvělé přírodní antibiotikum, takže nákaza už nemá šanci.

Dietetické chyby, které vám uškodí

Aby byl náš výčet kompletní, musíme se zaměřit i na to, co bychom naopak dělat neměli. Konzumace příliš tučných či sladkých jídel může naši imunitu totiž naopak oslabit. Pokud už musíte hřešit, tak co nejvíce zdravě. Řízek se dá připravit jako pečený v troubě a místo dezertu skvěle posloužit i ovoce s kapkou medu.

Tipy proti chřipce od skutečných lidí

A jak bojují s chřipkou lidé ve vašem okolí? Vyzpovídali jsme je a vybrali ty nejzajímavější tipy. A tady jsou, třeba se také inspirujete.

  • Chodíme denně ven, a to i v horším počasí.
  • Plaveme, a to i v zimě.
  • Máme doma chladno, přitápíme jen při nemoci.
  • Denně si ordinujeme jogurty s probiotickou kulturou.
  • Nutím děti i sebe jíst ve zvýšené míře ovoce a zeleninu.
  • Všichni jsme začali užívat Echinaceu.
  • Chodíme spát dříve, děti zaháníme do postele už o půl osmé.

Máte i vy nějaký zaručený tip proti onemocnění chřipkou? Dodržujete některá režimová opatření, nebo raději dáváte všemu volný průběh, podělte se s námi o vaše zkušenosti, i my se totiž rádi inspirujeme!

Sending
Uživatelské hodnocení: 3 (2 hlasy)
Tags:

One Response

  1. Klára 4.3.2018 Odpovědět

Reply