Vlákniny máme v jídelníčku zoufalý nedostatek

Budete-li hledat nejčastějšího viníka civilizačních nemocí,pak se jako první poohlédněte po vláknině. Právě ta v našem jídelníčku často chybí, což má za následek špatnou funkci střev a nerovnoměrné vstřebávání energie. A co je horší, její umělé náhražky příliš mnoho benefitů nepřináší. Nevěříte?

Základ stravy moderního člověka je jasný. Tvoří ho bílá mouka, tuk, cukr a živočišné výrobky. Kromě nedostatku potřebných vitamínů a minerálů se tím ochuzujeme i o potřebné množství vlákniny. Náš trávicí systém je na ni totiž od pravěku naprogramovaný a neumí si se snadno stravitelnou potravou poradit tak dobře, jak bychom čekali…

Vláknina není jen potravinová výplň

Už ze školy víme, že vláknina je nestravitelná a naše tělo opouští prakticky ve stejném stavu, jako když do něj vstupovala. Proč je tedy její příjem tak důležitý? Především zajišťuje správnou funkci střev. Náš trávicí systém je stavěný na velký objem přijímané potravy. Jestliže se mu ho dlouhodobě nedostává, pohyblivost střev se zhoršuje, potrava v nich zůstává déle a mohou vznikat různé nepříjemné záněty a patologické stavy. Jako první se obvykle objeví zácpa nebo průjmy.

Velký význam má vláknina také pro vstřebávání živin a energie z jídla. Jestliže si dáte ke svačině koláč z bílé mouky, získáte energii velmi rychle. A stejně rychle o ni přijdete. Cukry se při malém množství vlákniny uvolňují do krve téměř okamžitě, což nutí slinivku rychle produkovat velké množství inzulinu a rychle dostat hladinu cukru na původní normu. Jde o problém tzv. vysokého glykemického indexu – jinými slovy, brzy máte opět hlad. Vláknina v potravě zajistí, že se cukry budou do krevního oběhu uvolňovat rovnoměrně a pomalu. Slinivka nebude přetěžována a vy se budete cítit sytí na mnohem delš&ia cute; dobu.

U některých cukrů může dokonce vláknina částečně bránit vstřebávání do organismu. Například fruktóza v ovoci je z velké části vázaná právě na vlákninu, takže naším tělem projde téměř beze změny. Po ovoci nepřiberete, tedy pokud ho každý den nesníte velkou mísu.

Vlákninu doplňujte hlavně z přírodních zdrojů

Doplňkových náhražek vlákniny existuje celá řada. Těmi nejznámějšími jsou asi obilné otruby nebo Psyllium (jinými slovy rozemleté osemení z jitrocele lékařského). Náhražkovou vlákninu obvykle stačí rozpustit v trošce tekutiny nebo zamíchat do jídla. Dá se použít k rychlému řešení akutního nedostatku vlákniny, jako je průjem nebo zácpa. Donutí střeva lépe pracovat, ale jiný účel nemá.

Zdravotní účinky se vážou téměř výhradně k vláknině přírodní. Jinými slovy lžička Psyllia v jogurtu má pro vaše zdraví mnohem menší přínos než celozrnný rohlík nebo velká mrkev k snídani. A je také mnohem dražší. Vždy je lepší doplňovat vlákninu z přírodních zdrojů (ovoce, zelenina, tmavé pečivo), protože zároveň s ní dostanete do těla i prospěšné vitamíny, minerály, antioxidanty a další mikroživiny, které společně prospívají našemu zdraví, než jen samotná mechanická výplň střev.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)
Tags:

Reply