O kávě koluje množství mýtů a mnozí se bojí, že je zdraví škodlivá. Pravda je ovšem jiná. Odborníci tvrdí, že káva obsahuje téměř 200 látek, které mají na zdraví člověka pozitivní účinky. Jejich velkou část tvoří polyfenoly, což je významná skupina antioxidačních látek, které najdeme i v zeleném čaji či červeném víně.
Kromě kofeinu s povzbuzujícím účinkem, je to velké množství antioxidantů zabraňujících oxidačnímu stresu a vysoký obsah draslíku a hořčíku v ní má zase velký význam z hlediska výživy.
Pít kávu? Desetkrát ano
- Snižuje riziko rakoviny
- Byl prokázán ochranný, antioxidační účinek kávy v souvislosti s některými druhy rakoviny. Výzkumy ukázaly, že 2 šálky kávy denně snižují riziko výskytu rakoviny dělohy o 7%.
- Onemocnění jater
- Už 3 šálky kávy denně chrání před rizikem cirhózy. Káva také zmírňuje negativní účinky alkoholu.
- Cukrovka
- Pravidelná konzumace kávy snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, neboť káva podporuje vylučování peptidů (organických chemických sloučenin) v trávicí soustavě, její pitím dochází ke snížení hladiny glukózy v krvi.
- Cholesterol
- Filtrovaná nebo instantní káva nezvyšuje cholesterol.
- Srdce
- Vlivem kofeinu dochází v těle k uvolňování kortizolu a adrenalinu do krve. Tento proces podporuje činnost srdce a zvyšuje srdeční tep. Samozřejmě lidé s vysokým či kolísavým krevním tlakem si musí dát na pití kávy pozor.
- Ledvinové kameny
- Pacienti trpící na močové a ledvinové kameny dbají na zvýšený příjem tekutin, zejména vody, doplněné čajem a bezkofeinovou kávou. Pití kávy předchází tvorbě močových kamenů ještě účinněji, než pitím vody.
- Deprese
- Optimální 2 – 3 šálky kávy denně způsobí, že tělo začne produkovat hormonální látky – serotonin, dopamin a noradrenalin, které mají vliv na náladu a pocity štěstí. Ovšem nadměrné pití kávy může naopak způsobit nervozitu a neklid.
- Astma a bolesti hlavy
- Kofein uvolňuje kortizol a adrenalin, který zvyšuje krevní tlak, čímž se zrychluje činnost srdce, a tím se uvolňují průdušky.
- Lepší paměť
- Kofein v kávě blokuje specifické receptory adenosinu v nervových tkáních, čímž se udržuje stav aktivity, ale proces zlepšuje i celkovou paměť.
- Zuby
- Káva působí i proti zubnímu kazu, neboť obsahuje látky, které brání šíření bakterií. Pochopitelně musíme pít kávu bez cukru.
Nežádoucí účinky kávy
- horší vstřebávání minerálů a vitamínů, zejména železa, vápníku a vitaminu B1
- dehydratace, káva působí na náš organismus močopudně, samozřejmostí by měl být dostatečný pitný režim
- osteoporóza, dvě kávy denně a dost, nadměrné pití kávy způsobuje řídnutí kostí
- vysoká hladina cholesterolu, pitím nekvalitní kávy se negativně odrazí na vašem cholesterolu
- vysoký krevní tlak, kofein zvyšuje tlak, proto přejděte na bezkofeinovou kávu