Vybírejte přípravky na opalování správně

Také se vám zdá, že dřív to bylo s výběrem kosmetiky na opalování mnohem jednodušší? V regálech drogerií se na nás usmívala pouze standardní „šestka“, tělovém mléko a mastný krém na obličej. Dnes je situace mnohem lepší, ale není vždycky jednoduché se v nabízených opalovacích přípravcích orientovat.

Přípravky na opalování bychom měli vybírat především podle fototypu pleti. Většina obyvatel ČR patří mezi fototyp III a pro běžný pobyt na sluníčku jim stačí krémy na opalování s faktorem 25-30. Ale pokud máte pokožku od přírody světlejší a špatně se opalujte, nebojte se koupit i SPF 50. A jaké přípravky na opalování je možné v drogeriích a lékárnách sehnat?

Ochranné krémy na opalování

Vypadají jako běžná kosmetika na opalování, ale není to tak. Mívají velmi vysoký ochranný faktor a hodí se především k ošetření dekoltu a obličeje. Nejsou příliš odolné proti otěru, ale nezatěžují pokožku zbytečnými přídatnými látkami. Pro aknózní pleť nebo pokožku, která snadno začervená se hodí přípravky s označením sensitive. Smíšená až mastná pleť zase vyžaduje lehčí složení.

Ochranné produkty na vlasy

I našim vlasům UVA a UVB záření škodí – snadněji se poškodí, dehydrují a rychleji stárnou. Ochranných přípravků na vlasy existuje mnoho, nejznámější jsou šampóny nebo vlasové oleje. Po intenzivním opalování doporučujeme použít masky na vlasy po opalování. Jestliže plánujete delší pobyt na slunci, vyberte si takové přípravky, které se nesmývají a chrání celý den.

Mléko na opalování

Asi nejběžnější opalovací kosmetika. Snadno se roztírají a velmi rychle vstřebávají. Na trhu jsou různé varianty, můžete vybírat takové, které podporují zhnědnutí pokožky, vyživují a hydratují ji nebo brání jejímu stárnutí. Záleží jen na vás, co preferuje. Na ochranný účinek to nemá vliv.

TIP: Před nákupem si ověřte, jestli přípravky na opalování obsahují složky chránící proti UVA i UVB záření. V každém z nich byste měli najít alespoň jednu složku z každého sloupečku v následující tabulce.

UVA UVB
Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone) Homosalate
Ecamsule deriváty kyseliny 4-aminobenzoové (PABA)
Sulisobenzone Octyl salicylate
Menthyl anthranilate Octyl methoxycinnamate
Dioxybenzone Cinoxate
Oxybenzone (Benzophenone-3) Padimate O

Opalovací emulze

Vyšší cenu emulzí na opalování vyváží jejich rychlá vstřebatelnost a fakt, že na pokožce nezanechávají žádný film. K dostání jsou jako běžný opalovací přípravek, ale přidávají se i jako ochranná složka do drahých make-upů a tělových mlék, které se velmi dobře hodí například na pochůzky po městě.

Sprej na opalování

Díky snadné aplikaci a bezbarvé formě patří mezi stále populárnější opalovací kosmetiku. Pří jejich nanášení je ale třeba trocha cviku. Právě čiré zbarvení může vést k tomu, že svou pokožku neošetříme dostatečně. Spreje je navíc nutné po aplikaci lehce rozetřít.

Olej na opalování

Oblíbené oleje na opalování od našeho mládí značně zmodernizovaly. Dnes jsou obvykle k dostání tzv. suché oleje, které se snadno vstřebávají, nemastí pokožku a mají mnohem vyšší hodnoty SPF. Nejoblíbenější jsou univerzální kousky, které lze aplikovat na tělo i vlasy.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

One Response

  1. Marina 20.7.2022 Odpovědět

Reply