Prošlý krém na opalování vás neochrání, bez milosti ho vyhoďte

Možná jste také před odjezdem na dovolenou našli loňské balení načatého krému nebo jste v drogerii narazili na výprodej opalovacích krémů za extrémně nízké ceny, ovšem s prošlým datem použitelnosti a zajímá vás, jestli je můžete bez problémů používat. Odpověď zní rozhodně ne a my vám vysvětlíme proč.

S kosmetikou je to stejné jako s potravinami – mají svou dobu trvanlivosti, po které není bezpečné je používat. Ale zatímco zkyslý jogurt nebo mléko poznáte na první pohled, krém na opalování může na první pohled vypadat zcela nedotčeně. Z výletu k vodě se ale vrátíte s nepříjemnou vyrážkou a spálenou kůží. Jak je to možné?

Datum trvanlivosti a doba použitelnosti – víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

O kosmetice si často myslíme, že vydrží věčně, zvlášť pokud ji nepoužíváme a skladujeme v chladu a temnu, což by mělo být základní podmínkou. Ale není to pravda. Na výrobcích můžeme najít dokonce hned dva různé údaje značící, jestli je daný výrobek ještě v pořádku nebo ne. Jde o datum trvanlivosti a dobu použitelnosti.

Datum trvanlivosti známe spíše pod pojmem expirace. Jde o dobu, po kterou je možné výrobek používat, aniž by ztratil cokoliv ze svých senzorických nebo ochranných vlastností a účinků. Tento údaj garantuje výrobce s přihlédnutím k použitým technologiím a postupům užitým při výrobě konkrétního produktu. Bio přípravky a přírodní kosmetika tak mají datum expirace výrazně kratší než jejich běžné protějšky.

Doba použitelnosti značí, za jak dlouho po otevření je produkt třeba spotřebovat. Zjednodušeně řečeno každý výrobek obsahuje určité množství konzervantů, které ho dokáží po nějakou dobu ochránit před oxidací vlivem vzduchu a dalších faktorů. Obvykle se pohybuje mezi 6-12 měsíci. Na obalu krému na opalování se ukrývá v symbolu otevřeného kelímku. Číslo na něm značí počet měsíců, kdy ho ještě můžete bezpečně používat. Krém na opalování, který jste si s sebou vzali na zimní dovolenou na horách tedy ještě můžete bez obav použít, u krému z loňského léta to ale neplatí.

Ještě neotevřené krémy na opalování bychom měli skladovat v temnu a při teplotě do 25°C. Otevřený krém na opalování patří bezpodmínečně do lednice, pokud ho zrovna nemáte s sebou na pláži.

Co způsobí prošlý krém na opalování

Zvláště opalovací krémy s chemickým faktorem vám mohou v případě expirace přivodit nepříjemnou vyrážku. Snadno se kazí a díky důkladnému vtírání mohou narušit pokožku do značné hloubky a vám po návratu z pláže nezbude nic jiného, než navštívit ordinaci dermatologa a nechat si předepsat uklidňující a hojící mast. O tom, že nebudete několik dní až týdnů smět vůbec na sluníčko se asi není třeba zmiňovat.

Prošlé opalovací krémy mají také snížený ochranný faktor. Není sice možné úplně přesně určit, kdy přestane krém účinkovat úplně, ale rozhodně nedoporučujme to zkoušet. Alespoň orientačně ale může posloužit tento příklad: Pokud jste si loni koupili do foroty krém s ochranným faktorem 50, kterému v září vypršela doba použitelnosti, jeho ochranný faktor se právě teď pohybuje okolo čísla 30 a neustále klesá. A riziko spálené pokožky za pár ušetřených desetikorun rozhodně nestojí.

Pro děti kupujte vždy krém na opalování s ochranným faktorem 50, který obsahuje fyzikální (neboli minerální filtr), který nedráždí jejich jemnou pokožku a přitom je účinně ochrání před škodlivými paprsky UVA i UVB záření.

Co se podepíše na době použitelnosti opalovacího krému?

Datum trvanlivosti ani doba použitelnosti nejsou garantované. Velmi záleží na tom, v jakých podmínkách krém na opalování uchováváte.

Celé odpoledne strávené na přímém poledním slunci ho může poškodit natolik, že ztratí část svých ochranných schopností a později se rychleji zkazí.Nekupujte proto opalovací krémy u pouličních stánků, kde na ně může nepřetržitě svítit slunce i několik dní.

Při nákupu ve slevových akcích zase pozorně kontrolujte datum použitelnosti i to, jestli už krém na opalování někdo neotevřel před vámi. Zvláště menší prodejci se tak snaží udat jinak neprodejné kusy a varování o prošlé expiraci nebo testovacích tubách najdete na cedulích naspané drobným písmem nebo také vůbec ne.

Před opětovnou aplikací již otevřeného krému je třeba celou nádobku důkladně protřepat a to kvůli přítomnosti krémové a olejové složky nebo nejrůznějších dalších kombinací. Ještě před samotnou aplikací vymáčkněte trochu krému na ruku a přesvědčte se, že má stále příjemnou barvu i vůni. V případě jakéhokoli podezření ho nemilosrdně vyhoďte do koše. Se zdravím se zahrávat opravdu nevyplatí.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 3.11 (9 hlasů)

Reply