Úpal a úžeh u dětí

Letní vedřiny jsou opět tady. Asfalt je rozpálený doběla, tráva chřadne a koupaliště se utěšeně plní. Některým skupinám lidí ale letní horka nedělají vůbec dobře. Patří mezi ně hlavně starší lidé, těhotné ženy a malé děti. A právě úpal a úžeh u dětí se může objevit nečekaně a udeřit s ohromující silou. Podívejte se, jak si s nepříjemnou situací poradit.

Laikovi se úpal a úžeh u dětí může jevit jako jedno a totéž onemocnění, ale není to tak. Úpal může dítě dostat, i když ho úzkostlivě chráníme před sluncem. Úžeh je mnohem vzácnější, ale o to nebezpečnější.

Jak poznat úpal u dětí

Úpal má s přímým slunečním zářením společného jen velmi málo. Dochází při něm k selhání přirozených termoregulačních mechanismů těla, které chrání tělo před přehřátím. Ty už nedokáží kompenzovat působení okolních vysokých teplot a zachovávat stálou teplotu organismu. To může vést k otokům dolních končetin a dehydrataci organismu.

Úpal u dětí příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota
 • nechuť k jídlu
 • velká žízeň
 • závratě
 • zrychlený tep
 • nevolnost
 • zvracení

U nejmenších dětí lze některé příznaky identifikovat jen těžko, ale pokud se dítě při velkých teplotách projevuje apaticky, stále spí a má teplotu, měli byste jeho stav rozhodně konzultovat s lékařem.

K úpalu lze přijít kdekoliv, kde je zvýšená teplota prostředí nebo „vydýchaný vzduch.“ Pro děti je obzvláštně nebezpečné cestování MHD, kde klimatizace funguje málo nebo vůbec ne (kvůli často otevíraným dveřím) a otevřená okna dovnitř vhání jen další teplý vzduch. Je dobré se vyhnout i jakýmkoliv dalším místům s velkým množstvím lidí, typicky třeba sportovním zápasům nebo letním festivalům ať už pod širým nebem nebo pod střechou. Slunce sem sice nedosáhne, ale horko je nebezpečné i bez něj. Rizikovým faktorem je také př íliš těsné nebo teplé oblečení, které brání dostatečnému odvodu tepla. V letním horku by měly být děti oblečeny výhradně do oblečení vyrobeného z čisté bavlny, které umožňuje odpařování potu a brání přehřátí.

První pomoc při úpalu u dětí

Úpal se vždy projevuje okamžitě. Jakmile se termoregulační mechanismy pokazí, dítě se začne cítit špatně a je třeba mu okamžitě pomoci. A co v takovém případě dělat?

 1. Dítě přemístíme do chladnější místnosti.
 2. Uvolníme oblečení, případně ho zcela svlékneme.
 3. Ochlazujeme ho studenými obklady na zápěstí, kotnících a krku, můžeme ho i osprchovat vlažnou vodou, je-li to možné.
 4. Podáváme mu dostatek tekutin. Ty by měly být vlažné a obohacené o minerály. Hodí se minerálky i mírně osolená voda.
V některých případech nemusí uvedená pomoc stačit. Pokud dítě začne ztrácet vědomí nebo se dostaví nebezpečné křeče končetin, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc a mezitím dále pokračovat v ochlazování.

Jak poznat úžeh u dětí

Úžeh vzniká díky přímému vystavení těla slunci. Rizikem je hlavně chybějící pokrývka hlavy. Pokožka na vrcholu hlavy je velmi tenká a krev proudící pod ní se tak snadno přehřeje a u malých dětí to platí dvojnásob. Děti do tří let by se na přímém slunci neměly objevovat vůbec. Škodí jim i obyčejné opalování. Starší děti pak musí mít vhodný klobouk nebo šátek, který je dobré čas od času namočit vlažnou vodou.

A co je to vlastně úžeh? Ve zkratce lze říci, že jde o nerovnováhu organismu vyvolanou nadměrnou ztrátou některých minerálů. Ty z těla odcházejí pocením, které úžeh ve velkém provází.

Úpal a úžeh u dětí vzniká hlavně kvůli nedodržování základní bezpečnostní poučky, která omezuje pohyb venku mezi 11. a 15. hodinou. Nenechte se oklamat ani příjemným pobytem u vody. Vyšší vzdušná vlhkost sice pocitově sníží okolní teplotu, ale na dopadající sluneční paprsky nemá žádný vliv.

Úžeh u dětí příznaky

Zapamatujte si, že úžeh se velmi často objevuje až po několika hodinách. Dítěti se tak neudělá špatně u rybníka nebo na hřišti, ale až poté, co přijde domů nebo uprostřed noci, kdy se vzbudí s horečkou a nevolností.

 1. vysoká teplota (i nad 40°C)
 2. zrychlený tep
 3. malátnost
 4. apatie
 5. nevolnost
 6. zvracení
 7. trnutí šíje
 8. dezorientace

První pomoc při úžehu u dětí

Úžeh u dětí patří mezi život ohrožující stavy a neobejde se bez konzultace s lékařem. Není třeba ihned dítě vozit na pohotovost, vyžádejte si telefonickou konzultaci na nejbližší dětské pohotovosti. Dítě zároveň pečlivě ochlazujte – omývejte ho vlažnou vodou a přikládejte studené obklady na krk, zápěstí a kotníky. Snažte se také, aby hodně pilo.

Základem je osolená voda, ale mnohem lépe se osvědčily rehydratační roztoky z lékárny. Pokud se vám dítě nepodaří k pití přinutit, třeba proto, že je příliš apatické, je nutné ho dopravit k lékaři a ne chat zavést infuzi. Hospitalizace obvykle netrvá déle než 24 hodin a dítě se po ní zotavuje velmi rychle. Nezapomeňte, že děti do šesti let mají nárok na přítomnost rodiče v nemocnici, která je hrazena pojišťovnou.

Úpal a úžeh u dětí nejsou jedinými problémy, které může sluníčko přivodit. Velkým rizikem je také poškození kůže spálením. Nezapomeňte na účinné ochranné opalovací krémy a mléka. Měla by být testovaná speciálně pro děti, aby nedocházelo k podráždění pokožky a také nadměrnému otěru nebo smývání při koupání. Pohlídejte si také, aby obsahovaly složky účinné proti UVA i UVB záření. Paprsky UVA jsou stejně nebezpečné jako jejich známější bratříčci, i když dřívější vědecké studie tvrdily opak.

Pokud se rozhodnete ochladit sebe i své dítě u vody, vybírejte vždy koupaliště s kvalitní a hygienicky kontrolovanou vodou. I mírně přemnožené sinice mohou dětskou pokožku podráždit natolik, že bude nutné vyhledat konzultaci s lékařem.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.43 (7 hlasů)

Reply