Zánět žlučníku – diagnostika, léčba a pomoc z přírody

V naprosté většině případů mají tento stav na svědomí žlučové kameny. Zánět žlučníku alias cholecystitida nebo cholecystitis je velmi nepříjemné onemocnění, které nemocného často vyřadí z běžného života. Jak ho rozpoznat a jaké jsou možnosti léčby?

Žlučník je malý orgán hruškovitého tvaru, uložený bezpečně pod játry v malé dutině. Odtud odebírá z jater naředěnou žluč, která pomáhá s trávením především tučné potravy. Ve žlučníku dojde ke zkoncentrování této tekutiny odfiltrováním vody a každý den tudy projde asi jeden litr této tekutiny.

Měli byste vědět: žluč se v našem těle začne vytvářet automaticky na základě nervového popudu vyslaného mozkem v souvislosti se složením přijímané stravy.

Příčiny zánětu žlučníku

Nejčastějšími postiženými jsou ženy po 40. roce věku. Infekce do žlučníku proniká právě skrz kanálky, který ho spojuje s játry. Důvody bývají obvykle dva.

  • Bakterie Escherichia Coli, která přicestuje z tenkého střeva.
  • Streptokoky a další mikroorganismy pronikající skrz krev, která zásobuje žlučník živinami.

Velkou úlohu hrají v tomto procesu i žlučníkové kameny, které brání efektivnímu pohybu tekutiny (odtoku žluče) uvnitř něj a poskytují tak bakteriím a dalším patogenům ideální prostředí k nerušenému množení. Zvýšené riziko zánětu žlučníku mají také ženy po porodu a osoby trpící obezitou.

Zánět žlučníku – příznaky

A jak poznáte, že právě váš žlučník na tom není úplně dobře? Tyto příznaky ba vás měly jednoznačně varovat!

  • Zvracení.
  • Bolesti břicha po konzumaci mastného jídla.
  • Náhlá trvalá bolest pod pravým podžebřím či v epigastriu (střední horní část břicha). Bolest může také vystřelovat pod pravou lopatku nebo odtud naopak vyzařovat.
  • Žlutá kůže.
  • Žluté oční bělmo.

Téměř nikdy se nevyskytují všechny příznaky najednou, ale už přítomnost třech z nich indikuje ve vašem organismu vážný problém.

Diagnostika u lékaře

Pokud se svým problémem navštívíte specialistu či obvodního lékaře (a to se kvůli stupňujícím se bolestem stane docela určitě), potvrdí vaši diagnózu další příznak, a tím je zvětšení žlučníku, přesahující často i pravý žebrový oblouk. Připravte s na to, že vás lékař bude vyšetřovat pohmatem a bude to bolet. Bohužel.

Návštěvu lékaře rozhodně ze strachu neodkládejte. Těžký zánět žlučníku vás může ohrozit na životě! Mezi vážné komplikace tohoto onemocnění patří mim jiné gangréna žlučníku, cholangitis alias zánět žlučových cest nebo perforace žlučníku, díky níž se jeho obsah nekontrolovatelně uvolní do dutiny břišní.

Pro potvrzení diagnózy či zachycení raného stádia zánětu žlučníku, kdy není zvětšení ještě hmatatelné, bude navíc nezbytné provést krevní testy. V těch se s velkou pravděpodobností objeví následující:

  • Zvýšené bílé krvinky.
  • Zvýšené jaterní markery, amylázy a bilirubin (není podmínkou).

Úplnou jistotu pak může přinést vyšetření RTG nebo ultrazvuk.

Zánět žlučníku – léčba

Léčba není komplikovaná, ale může být zdlouhavá  a často se neobejde bez chirurgického řešení. Zpočátku je nasazena dieta s omezením tučných jídel, antibiotika a prostředky pro tlumení bolesti. Doporučován je také celkový klid. Mohou být užity i studené obklady na místě největší bolesti.

Jestliže byl zánět žlučníku doprovázen akutními stavy zvracení, přijdou ke slovu nejspíše i infuze v prostředí nemocnice. Po vyléčení zánětu pak lékař často navrhuje i úplné odstranění žlučníku a to do tří dnů od vyléčení zánětu jako prevenci dalších potíží. Jde o běžný chirurgický zákrok prováděný laparoskopicky bez dalších omezení, vyjma mírné diety po celý zbytek života.

Pokud se však ve žlučníku vyskytla gangréna nebo hrozí jeho perforace, bude k chirurgickému řešení přistoupeno okamžitě!

Co můžete pro své zdraví udělat vy?

Lidová medicína zná velké množství bylin, které mohou pomoci se zánětem žlučníku a ještě lépe pak poslouží jako prevence.

Čaj pro zdraví žlučových cest

Cítíte, že je vám po každém mastném jídle těžko nebo jste snad už dokonce několikrát zaznamenali charakteristickou bolest v pravém podžebří? Pak si v lékárně obstarejte čaj z řepíku lékařského, ostropestřce mariánského, jablečníku obecného nebo máty peprné. Všechny tyto bylinky totiž obsahují látky, které pomáhají žlučník a žlučovou soustavu všeobecně účinně regenerovat a brání tak rozvoji zánětů. Umí také ztišit již vzniklé bolesti a urychlit vyprázdnění žluče do dvanáctníku.

Návod na přípravu léčivého čaje je velmi jednoduchý. Dvě lžičky zvolené bylinky stačí přelít 250 ml horké vody, nechat 10 minut odstát a vypít. To celé opakujte 3x denně alespoň týden.

Bylinka pro akutní problémy

Cítíte, že se ve vašich útrobách začíná schylovat ke katastrofě? Všechno ještě může zachránit zeměžluč menší, která má koneckonců své léčebné působení i v názvu. Dva až tři týdny zeměžlučové kúry vás zbaví většiny problémů.

Stačí si 3-4x denně připravit čaj  ze dvou lžiček sušiny, které necháte 7 minut vylouhovat v šálku horké vody. Čaj je velmi hořký, ale pomůže vašemu tělu produkovat více trávicích kyselin a trávicích enzymů. Ty zajistí, že se celý proces trávení urychlí, jídlo nezůstane lidově řečeno vězet v žaludku a na žlučník nebudou kladeny tak vysoké nároky. Dostane tak možnost se zregenerovat a posbírat síly.

Zeměžlučový čaj se hodí i na pálení žáhy a na zkažený žaludek všeobecně. Vždy však dodržujte doporučené množství, jinak vám hrozí nepříjemné průjmy a zvracení!

Čekanka jako první pomoc v krizi

Jestliže už vás zánět žlučníku postihl nebo se dokonce zotavuje po chirurgické operaci, pomůže vám čekanka. Stačí 3x denně přelit dvě čajové lžičky usušené bylinky 300 ml vody a popíjet. Čekanka účinně pročistí játra, a spolu s nimi i celý organismus. A vy se tak svých problémů zbavíte mnohem rychleji a účinněji.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.04 (24 hlasů)
Tags:

Reply