Zdravá výživa a sladkosti – jde to dohromady?

Jíst zdravě a dbát na zásady zdravé výživy se snaží většina z nás. Chuť na sladké nás ale může zradit v tom nejnevhodnějším okamžiku a my pak začínáme zase od začátku. Pokud si ani vy nedovedete svůj život bez nejrůznějších pochutin představit, ale přesto byste se chtěli stravovat co nejzdravěji, inspirujte se v našem článku. Ukážeme vám, co jste až doposud dělali špatně a proč je vlastně chuť na sladké pro správné fungování našeho těla tak důležitá.

Odříkaného chleba největší krajíc…

Mnoho diet a výživových opatření považuje sladkosti za nežádoucí a staví je do role zakázaného ovoce. Jenže lidská psychika je nevypočitatelná, takže se vám snadno může stát, že spořádáte najednou celou tabulku čokolády, i když jste předtím o sladké třeba měsíc nezavadili. Je to přirozené. Podvědomě toužíme po tom, co zrovna nemůže mít a je velmi těžké takovým svodům odolat.

I těm nejzkušenějším dietářkám se někdy podobný přešlap povedl. A co s ním? Hlavně nehažte všechny dosavadní snahy za hlavu. Z jedné čokolády (dortíku, gumových medvídků…) opravdu nepřiberete pět kilo ani si nenávratně nerozhodíte metabolismus. Prostě pokračujte s nastaveném režimu tak, jakoby se nic nestalo.

Nevyčítejte si to, ani se nesnažte propříště dodržovat svá výživová omezení ještě radikálněji. To k dobrým výsledkům obvykle nevede. Naopak, podobné epizody nezřízené chuti na sladkosti se mohou opakovat častěji. Jednoduše si přiznejte, že chybovat je lidské. Hodit kvůli jednomu prohřešku za hlavu celou dosavadní snahu a nacpat se vším, co najdete v ledničce (samozřejmě s dobrým předsevzetím, že hlídat se začnete zase od zítřka), by byla určitě škoda.

Potlačením chuti na sladké si můžete ublížit

Stejně zhoubné může být potlačení chuti na sladké. Po nějakou dobu to sice fungovat může, ale jen zdánlivě. Neodbytná myšlenka se totiž usadí ve vašem podvědomí, kde získá mnohem větší sílu. To není vůbec dobré a můžete si tak vypěstovat i fanatickou závislost na sladkostech, jednoduše proto, že na ně neustále podvědomě myslíte. Především ženy jsou k tomuto stavu velmi náchylné a jen těžko se pak z rozběhnutého kolotoče dostávají ven.

Chuť na sladké je třeba vnímat jako signál. V naprosté většině případů (odborníci hovoří o 85-90%) má totiž tato potřeba fyziologický důvod. Tělo vám jednoduše dává najevo, že mu něco chybí. Pokud ale podobné stavy míváte často, jde spíše o důsledek nesprávného stravování, které vychyluje metabolismus ze zdravé roviny a způsobuje kolísání cukru v krvi. A to je velmi vážný problém.

Často jde o začarovaný kruh. Cítíte se nesoustředění, pomalí, unavení a vyčerpání a všechno se jako zázrakem spraví, když si zajdete do automatu pro něco sladkého. Jednoduché ale velmi nebezpečné řešení, které vaše problémy ještě prohloubí.

Svou chuť na sladké proto musíte vždy alespoň trochu uspokojit. Často vám postačí kousek mrkve nebo jablka, jindy musíte svému tělu skutečně dopřát malou porci něčeho hříšně dobrého. S konzumací sladkostí proto rozhodně nepřestávejte, ale naučte se dodržovat některá pravidla a zásady.

Jak poznat fyziologickou chuť na sladké od té psychické?

  • Fyziologická potřeba se projevuje velmi nutkavou touhou sníst něco sladkého, bez ohledu na to, co zrovna děláte. S nadsázkou se dá říct, že dokud tuto potřebu neuspokojíte, nedokážete myslet na nic jiného.
  • Pokud vás ale jen obyčejně honí mlsná a vy nevíte, na co máte vlastně chuť, o fyziologickou potřebu nejde. Tento stav může spustit třeba pohled na dortík u kolegyně nebo sledování televizních reklam. Do půl hodiny obvykle zmizí bez následků, aniž byste museli cokoliv sladkého skutečně vyhledat.

Jak zatočit s častou chutí na sladké

Jak už jsme si řekli, chuť na sladké je pro naše tělo prospěšná, ale nesmí jí být příliš. Kolísání cukru v krvi můžete poměrně snadno předejít dodržováním zásad zdravé výživy. Ty říkají, že byste si měli alespoň 3x denně dopřát plnohodnotné jídlo plné důležitých živin (prospěšných bílkovin a tuků), nejlépe ještě doplněné malou porcí čerstvé zeleniny.

Díky tomu dokážete většině mlsných chvilek účinně předejít. A pokud vás přece jenom nějaká taková postihne? Pak sáhněte po některém ze zdravých mlsání…

Zdravá výživa zná i zdravé sladkosti

Pro začátek si definujeme pojem zdravá sladkost.

  • Zdravá sladkost je taková, která má nízký glykemický index a nerozhodí tak příliš hladinu cukru v krvi a zároveň v sobě obsahuje alespoň malé množství tělu prospěšných látek.

Už určitě tušíte, že nejrůznější fitness tyčinky, sladké cereálie, keksíky, sušenky nebo mléčné čokoládičky sem zaručeně nepatří.

Věděli jste, že: jedno balení populárních rýžových chlebíčků má dokonce vyšší glykemický index než tabulka čokolády?

Při výběru zdravých sladkostí se řiďte především použitými ingrediencemi. Mezi ty skutečně prospěšné patří:

  • špaldová mouka a výrobky z ní
  • ořechy a semínka
  • kokosový olej
  • obyčejné máslo (tedy žádné ztužené rostlinné tuky)
  • jablečná vláknina
  • bílkoviny (nejlépe albumin z mléka nebo casein z tvarohu)

Řídit se můžete i celkovou energetickou hodnotou, uváděnou pro 100 g výrobku. Ta optimální se pohybuje okolo 1500 kJ, ale nevadí ani překročení hranice až k 1700 kJ. Výrobky s 1900 kJ si dávejte výjimečně a cokoliv pohybujícího se nad touto hranicí vyřaďte ze svého jídelníčku pokud možno úplně.

TIP: Vybírejte si výrobky bez polevy, která může z jinak velmi zdravého výrobku udělat noční můru zdravé výživy, především díky obsahu ztuženého tuku a cukru.

Pokud je to možné, kombinujte vždy sladkosti i s nějakou bílkovinovou potravinou, která vám dopomůže k nasycení na delší dobu. Skvělý je třeba bílý jogurt nebo kefír – a klidně velké balení, v tomto případě se opravdu šetřit nevyplatí. I když se 200 gramů jogurtu k snídani může jevit jako obžérství, ve skutečnosti udělá vašemu tělu velmi dobrou službu. A o kefíru ke svačině to platí zrovna tak.

Pokud vás honí chuť na sladké především po fyzické aktivitě, sáhněte po proteinových přípravcích, které mívají příjemně sladkou chuť a navíc vám dodají množství prospěšných látek.

Jak potlačit negativní vliv nezdravých sladkostí

Vsadíme se, že i vy máte svou oblíbenou sladkost, kterou byste si čas od času rádi a bez výčitek dopřáli, i když nepatří zrovna do výživové hitparády. Chápeme to, protože sami je také máme. Proto vám poradíme, jak negativní dopady této „nezdravé úchylky“ co nejvíce snížit. Než tedy zdlábnete oblíbenou tatranku, připomeňte si tyto rady.

  • Před konzumací této sladkosti snězte hrst ořechů nebo mandlí, které zpomalí vylučování obsahu žaludku a tím i pronikání většího množství cukru do krve.
  • Pokud vám chutná, pořiďte si i zakysané mléko a ke každé sladkosti vypijte alespoň 3dl. Můžete využít i podmáslí nebo kefír. I tady dojde k pozitivnímu snížení glykemického indexu nezdravých potravin.
  • Sladkosti nekonzumujte minimálně dvě hodiny před spaním, abyste svému tělu dali dostatečný prostor pro jejich zpracování. Čínská medicína dokonce tvrdí, že lidské tělo je pro trávení energeticky náročných jídel nejlépe přizpůsobeno okolo 11.hodiny dopolední, kdy jsou metabolické procesy nejrychlejší.

Nezavrhujte sladkosti jen proto, že podle vás do zdravé výživy nepatří. Jen se pokuste naklonit ručičku vah ve svůj prospěch. Vaše tělo vám bude určitě vděčné.

Sending
Uživatelské hodnocení: 5 (2 hlasy)

Reply