Alergie na lepek

Alergie na lepek patří v poslední době k nejdiskutovatelnějším onemocněním vůbec. Lepek je dokonce brán jako vyloženě škodlivý i pro zdravé osoby a bývá mu často přisuzováno mnohem více negativních vlivů, než ve skutečnosti má. Často je také zaměňována alergie na lepek s obyčejnou nesnášenlivostí lepku. Všem těmto polopravdám se proto dnes podíváme na zoubek.

Začít bychom měli určitě s tím, co to vlastně lepek je. Laicky řečeno jde o proměnlivou směs bílkovin, vyskytující se v celkem čtyřech druzích obilovin, patřících do skupiny pšenicovitých. Nejde o žádné jiné než běžně známé žito, pšenici, ječmen a oves. Právě lepek tvoří významnou část objemu těchto potravin, více v obilných zrnech najdeme už jen výživných škrobů.

Výraz lepek nám automaticky evokuje slovo lepidlo a je tom uskutečně tak. Lepek pomáhá držet jednotlivé části obilného zrna u sebe, o čemž se snadno přesvědčíme, pokud do běžné mouky kápneme trochu vody. Čím více lepku obilovina obsahuje, tím je považována za kvalitnější a výživově hodnotnější. I proto byly vyšlechtěny odrůdy s vysokým obsahem lepku, jež se dnes v potravinářství užívají nejčastěji.

Co je to alergie na lepek?

Název tohoto onemocnění je velmi zavádějící, ovšem bohužel už zažitý, i když v poslední době se mnohem častěji používá odborně správný název celiakie. Nejde o alergickou reakci ani o projevy intolerance, na vině je ve skutečnosti reakce našeho autoimunitního systému, který zkonzumovaný lepek vyhodnocuje jako hrozbu a napadá vše v jeho okolí – obvykle tenké střevo, jež se velmi brzy zanítí a přestane plnit svou základní funkci, jíž je bezproblémové vstřebávání živin z potravy.

V tomto totiž mají odpůrci lepku alespoň částečnou pravdu. Naše tělo totiž skutečně není uzpůsobeno k trávení této bílkoviny. Chybí nám k tomu ty správné enzymy. Imunitní systém proto zaregistruje lepek jako narušitele a pustí se s ním do boje. To je zcela normální a přirozené a ve většině případů se vše po chvíli opět vrátí do normálních kolejí. Jen přibližně u 1% konzumentů lepku se imunitní systém „zblázní“ a začne ve velkém vyrábět autoprotilátky, které začnou poškozovat trávicí soustavu. O těchto lidech potom říkáme, že mají alergii na lepek, jakkoli je toto ozn ačení nepřesné.

Jak se projevuje alergie na lepek

Projevy alergie na lepek jsou zrádné. Imunitnímu systému totiž chvíli trvá, než vyprodukuje dostatečné množství protilátek, takže k nástupu příznaků dochází po několika hodinách i dnech po konzumaci lepku. Patří mezi ně například:

  • průjem
  • zvracení
  • nadýmání
  • chudokrevnost
  • afty
  • zvýšená kazivost zubů
  • celkové neprospívání
  • poruchy růstu u dětí
  • nedostatek živin

Alergie na lepek se může objevit u dětí i dospělých bez rozdílu věku. Není pravdou, že z této diagnózy lze „vyrůst“, projevy si sice mohou zmírnit, ale pro osoby trpící alergií na lepek je jediným řešením doživotní 100% bezlepková dieta. I malé množství lepku totiž spouští nežádoucí reakce protilátek typu IgA (imunoglobuliny A). Žádná nízkolepková dieta proto u této diagnózy rozhodně není přístupná.

Alergie na lepek vs. nesnášenlivost lepku

Pro úplnost si ještě ukážeme, jak vypadá běžná či atopická reakce na lepek, známá spíše jako nesnášenlivost nebo intolerance lepku. Tyto dvě diagnózy bývají totiž až příliš často zaměňovány, mnohdy i odborníky z řad lékařů nebo výživových specialistů. Protilátky typu IgE (imunoglobuliny E) se v našem těle tvoří mnohem rychleji, takže první projevy alergie se projeví rychle – do několika minut, maximálně několika desítek minut. Patří mezi ně především:

  • kopřivka
  • bolest žaludku
  • průjem
  • nadýmání
  • zvracení
  • rýma
  • dušnost
  • anafylaktický šok
  • ekzém

Okamžité vysazení lepku ze stravy vede k velmi brzkému zlepšení. Možností je ale také speciální alergenová vakcinace, která může vyvolat toleranci organismus vůči lepku, aplikuje-li se správně. Nesnášenlivost lepku se objevuje často v dětském věku a leckdy může i sama zmizet na rozdíl od celiakie.

Jak diagnostikovat alergii na lepek a nesnášenlivost lepku

I když si mnoho lidí dobrovolně naordinuje bezlepkovou dietu a pozoruje poté často i velmi výrazné zlepšení svého zdravotního stavu, konečný verdikt může vynést až specializovaný lékař.

Alergii na lepek čili celiakii mohou potvrdit pouze gastroenterologická vyšetření – tzn. vyšetření střev, spočívají obvykle v odebrání kousku tkáně a příslušné krevní testy. Při potvrzení nesnášenlivosti lepku naopak návštěva gastroenterologa není potřeba, vše vyřeší alergolog za pomoci krevních nebo kožních imunologických testů. Potvrzení diagnózy lékařem je nezbytné např. pro vyplácení příspěvku pro dětské a mladistvé celiaky na speciální dietu od zdravotních pojišťoven, který může dosáhnout výše až 500 Kč za měsíc.

Na co se připravit při léčbě alergie na lepek

Základem úspěšné léčby tohoto onemocnění je okamžitá a úplná změna jídelníčku s vyloučením veškerého lepku. Tedy žádná přechodná fáze nebo postupné zvykání. Jedině radikální řez přinese ty nejlepší výsledky. Pro rodinu nemocného pacienta to často znamená kompletní změnu stravovacích návyků s důrazem kladeným zejména na domácí přípravu jídla, protože potravin specializovaných pro dietu celiaků je málo a často jsou nepříjemně drahé.

Po několika týdnech dodržování této diety se začnou postižená střeva hojit a významně se zlepší množství vstřebávaných živin, což se pozitivně projeví i na zdravotním stavu. Výjimečně mohou lékaři tento proces podpořit podáváním léků na potlačení zánětu (steroidů) nebo prostředků pro potlačení imunity (imunosupresiv).

Doporučujeme se také užívání potravinových doplňků obsahujících přírodní vlákninu, probiotik a vitamínů a minerálů, na jejichž nedostatek upozornily krevní testy.

Musíme se smířit s tím, že běžné polotovary nebo stravování v restauraci jsou pro nás pro příště zapovězené. I když totiž narazíme na nějaké bezlepkové jídlo, bude s největší pravděpodobností připravováno v kuchyni, kde se s lepkem běžně pracuje a hrozí tedy nepříjemná kontaminace. Specializované restaurace pro celiaky najdeme zatím jen v Praze.

Neobejdeme se ani bez domácího pečení chleba a dalšího pečiva. Většina celiaků si proto hned na počátku koupí domácí pekárnu a učí se pracovat s různými druhy bezlepkových mouk. Pomoci mohou i specializované kuchařky nebo kurzy. Nespoléhejte na to, že se situace časem sama nějak vyřeší. Odpovědnost za své stravování musíte převzít sami, jen tak totiž máte šanci žít plnohodnotný život i s alergií na lepek.  

Sending
Uživatelské hodnocení: 3.8 (10 hlasů)
Tags:

Reply