Deset rad jak na bolest v krku bez léků

Jak si doma pomoci od bolesti v krku?  V období chřipky a jiných nepříjemných viróz je důležité si uvědomit, že pokud onemocnění podchytíte včas, můžete ho zvládnout i bez lékaře a léků či dokonce antibiotik. Přinášíme vám pár tipů přímo od našich babiček s produkty, které jsou doma vždy po ruce.

Bolest v krku, lékař či doma léčit?

Pokud je bolest v krku velmi silná, tak žádná z následujících rad nemusí pomoci, protože se mlže jednat o bakteriální infekci. A proto byste měli vyhledat odbornou pomoc lékaře. Zároveň následující rady nemusí být také zcela úspěšné pokud máte horečku přes 38 °C bez příznaků nachlazení, máte silné polykací obtíže, potýkali se s bolestí v krku déle než týden, či se zároveň objeví i vyrážka.

Rady, jak na bolest krku:

 1. Připravte si odvar z mateřídoušky, řepíku lékařského, heřmánku pravého nebo ze šalvěje lékařské. Jedna polévková lžíce některé z těchto bylinek se přelije půllitrem vařící vody a nechá patnáct minut vyluhovat. Kloktáme vlažný čaj.
 2. Mnohdy pomůže i slaná voda. Do sklenice vlažné vody nasypeme lžičku obyčejné soli. Má dezinfekční účinky a zvlhčuje sliznici nebo na místo soli použijte jedlou sodu (1 kávová lžička sody na 1 dcl vody). V hrdle vytvoří zásadité prostředí, které ničí bakterie.
 3. Mléko s medem a máslem – pijte vlažné na večer.
 4. Čaj z čerstvého zázvoru s medem – 10 g čerstvého zázvoru vaříme cca. 5 minut v 1 litru vody, přidáme med nebo citrónovou šťávu.
 5. Česnek – stroužek česneku nakrájený najemno dáme na pár minut pod jazyk. Opakovat několikrát za den.
 6. Kloktání kombinujte s popíjením dostatečného množství tekutin, především bylinkových čajů, šalvějového, řepíkového, heřmánkového nebo jitrocelového.  Nechte ho pět až deset minut louhovat a popíjejte dva až třikrát denně.
 7. Zásadité pivo. Před konzumací ho zahřejte, ale nenechte sevřít, poté chladné ho dochuťte dvěma lžícemi medu a vypijte.
 8. Slepičí polévka. Při potížích si uvařte pořádný hrnec vývaru a jezte ji tak často, jak se dá. Zásobí vás zinkem a antibakteriálními látkami, navíc vám pomůže se zbavit hlenů.
 9. Zábal. Krk si oviňte tkaninou namočenou ve studené vodě. Jako druhou vrstvu přiložte igelit, třetí bude suchá látka. Obklad nechte působit přibližně dvě hodiny, po čtyřech hodinách balení opakujte.
 10. Domácí sirup. Větší cibuli nakrájejte na drobné kostičky, posypte je cukrem nebo smíchejte s medem. Směs nechte odstát několik hodin, ideálně celou noc. Užíváme každé dvě hodiny, jednu až dvě čajové lžičky.

Na bolest v krku zároveň pomáhá i to, když se vyležíte doma v posteli. Pořádně se vyspíte, odpočinete a dovolíte svému tělu, aby se zregenerovalo. Zároveň byste při škrábání v krku měli ležet o samotě v místnosti, abyste dále neroznášeli případnou infekci.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.08 (26 hlasů)

4 Comments

 1. Michaela Fiedorová 7.8.2016 Odpovědět
 2. Renata 14.11.2016 Odpovědět
 3. Jana 23.1.2018 Odpovědět
 4. Karla 13.2.2018 Odpovědět

Reply