Jak se léčí bolest v krku

Zatímco v minulém článku jsme se věnovali bolesti v krku jako takové, dnes se zaměříme na možnosti léčby. Často jde totiž o úplně první příznak počínajícího onemocnění a zasáhneme-li včas, může vše odeznít bez dalších potíží.

Úspěšné vyléčení bolesti v krku můžete podpořit také těmito kroky:

  • posilováním imunitního systému
  • udržováním dostatečně vlhké sliznice (pravidelné pití, cucání pastilek a zvýšená vlhkost vzduchu v místnosti)
  • zmírnění zánětu (bylinky i prostředky z lékárny obsahující benzalkonium chlorid, dichlorbenzenmethanol, benzoxonin, benzydamin, hexetidin)
  • dezinfikování ústní dutiny a hrtanu
  • užívání analgetik proti bolesti (vyhnete se častém nucení ke kašli či polykání a tím i dalšímu dráždění sliznice)
  • vyvarováním se kouření, alkoholu, kořeněných jídel a průvanu

TIP: při užívání pastilek dbejte na jejich pozvolné rozpuštění v ústech a nejezte a nepijte alespoň 15 minut po užití přípravku, aby mohly účinné látky co nejefektivněji působit a nedocházelo k jejich brzkému otěru.

Kdy navštívit lékaře?

Jestliže potíže do 5-7 dnů neustoupí (u dětí 2-3 dny) nebo se alespoň nezmírní, na domácí léčbu už nespoléhejte a navštivte svého praktického lékaře. Varováním je i teplota nad 39°C (u dětí nad 38°C) doprovázená malátností, únavou či zvracením. Lékaře vyhledejte také v případě, že se objeví nějaké další neobvyklé příznaky, např.:

  • bolest čelistních kloubů
  • bolest v uchu
  • ztížené polykání a dýchání
  • krev ve slinách
  • dlouhá a silná bolestivost
  • horečka
  • vyrážka
  • chrapot delší než 14 dní
  • pocit knedlíku v krku
  • zhoršené otevírání úst
  • bílý povlak na sliznicích a mandlích

TIP: ne každý bílý povlak znamená angínu. Často jde „jen“ o přirozené odlučování sliznice způsobené aktivitou imunitního systému.

Konzultace s lékařem je také doporučena těhotným a kojícím ženám. Pokud byl jako původce potíží určen streptokok, je doporučena léčba všech členů rodiny doplněná přísnými hygienickými návyky, tedy žádné sdílení předmětů denní potřeby, ručníků apod.

Analgetika nebo antiseptika? Pokud se rozhodnete bojovat s bolestí v krku za pomoci přípravků z lékárny, věnujte pozornost těmto dvěma pojmům. Antiseptika léčí zánět a analgetika tlumí bolest a zbaví vás pocitů škrábání a bolesti v krku. Ideální léčivý přípravek by měl obsahovat obě tyto složky. Většina pastilek dostupných v lékárnách je určena pro děti od sedmi let, léčbu mladších dětí vždy konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.

Bolest v krku způsobená cizím předmětem

Někdy může být bolest v krku spíše bodavá, objevující se hlavně při polykání.  Takovém případě nejde o příznak nemoci, ale o uvíznutí drobného tělesa v krku. Klasikou je ostrá kapří kost, ale problémy může způsobit i slupka popkornového zrna, kousek oříšku atd. První pomoc je překvapivě jednoduchá – sníst měkkou potravinu, která má šanci cizí předmět obalit a uvolnit. Nejčastěji je doporučován chléb nebo brambora.

Věděli jste, že: lidé s paradentózou nebo zubní náhradou mají sníženou citlivost v ústní dutině a malá kost tak snadno unikne jejich pozornosti?

Jestliže první pomoc nezabere, je třeba navštívit lékaře. Hrozí nebezpečí z prodlení, kdy by ostrá hrna předmětu mohla poškodit měkký vnitřek krku či jícnu. Je-li předmět viditelný, bývá odstraněn za pomoci speciálních kleští (peánu) nebo vyšťoucháním vatovou tyčinkou. Předmět zaseknutý v jícnu je třeba nejdříve lokalizovat za pomoci esofagoskopie v celkové anestezii a následně ho odstranit. Jinak to, bohužel, nejde. Obvykle bývají podávána i antibiotika jako prevence nebezpečného zánětu.

Ocet na kost? Raději ne. Ocet rozpouští kosti, proto bývá v případě štědrovečerní nehody doporučována nejdříve kloktat a pak vypít malý panák octa. Pomoci to sice může, ale riziko poleptání sliznic a žaludku je velké, proto tento postup rozhodně nedoporučujeme.

Bolest v krku a psychosomatické příčiny

Náš článek zabývající se bolestí v krku by nebyl kompletní, kdybychom nezmínili také tzv. psychosomatické příčiny, ovlivněné zejména naší psychikou. Alternativní léčitelé říkají o možných příčinách bolesti v krku toto:

Objevují se nejčastěji, pokud se cítíte pod tlakem a strnulí. Jestliže si připadáte, jakoby vás někdo škrtil, držíte v sobě nevyřešené problémy a všechny nepříjemnosti zametáte pod koberec, může vaše tělo reagovat právě bolestí. Problémy jsou jako balvany, které nám doslova visí na krku. V případě, že nejsme ochotní je řešit a přizpůsobit se, mohou přerůst do netušených rozměrů.

Zkuste se na chvíli zastavit, zklidnit váš dech a zaměřit se na bolestivé místo na krku. Můžete se tak přímo spojit se situací, jenž s bolestí v krku souvisí, jakmile ji sami v sobě vyřešíte, bolest v krku sama do několika dnů odezní. Je možné využít i některé z dostupných homeopatických přípravků určených na celkové zklidnění a lepší psychickou pohodu.

Ohrožuje vás bolest v krku? Udělejte si náš test!

Chcete vědět, jestli jste letos před bolestí v krku v bezpečí nebo jestli se naopak máte bát? Odpovězte na našich 10 otázek a okamžitě budete vědět, jak na tom jste.

Pracujete ve velkém nebo v malém kolektivu?

  1. A) ve velkém
  2. B) v malém

Cítíte se psychicky v pohodě?

  1. A) Ne
  2. B) Ano

Býváte často nemocní?

  1. A) Ano
  2. B) Ne

Do jaké věkové kategorie patříte?

  1. A) dítě nebo senior
  2. B) dospívající a dospělý

Trpíte chronickým onemocněním?

  1. A) Ano
  2. B) Ne

Milujete společenský život (návštěva kina, divadel apod.)?

  1. A) Ano
  2. B) Ne

Dbáte na přiměřené oblečení vzhledem k venkovní teplotě?

  1. A) Ne
  2. B) Ano

Máte pravidelnou dávku pohybu?

  1. A)Ne
  2. B) Ano

Dodržujete na jaře a na podzim preventivní opatření?

  1. A) Ne
  2. B) Ano

Dbáte na dodržování hygienických zásad?

  1. A) Ne
  2. B) Ano

Vyhodnocení: jestliže ve vašich odpovědích převažuje B, nemusíte se zvýšeného rizika výskytu bolest v krku bát. Pokud jste častěji volili A) patříte do tzv. ohrožené skupiny a měli byste přinejmenším zvýšit přísun vitamínů ve svém jídelníčku.

 

Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply