Herpes zastaví mléko i led

Opar alias herpes patří mezi celosvětově rozšířené infekce. Svědivé puchýřky se mohou objevit kdykoliv a není lehce se jich zbavit, natož jejich výskytu předejít. Spouštěčem může být i obyčejný stres a viru doživotně přítomnému těle stačí k aktivaci opravdu jen velmi málo.

Herpes zná určitě každý a podle místa výskytu rozlišujeme dva typy. Herpes simplex virus (HSV) má totiž dva poddruhy: HSV 1 (opar se objevuje na rtech) a HSV 2 (genitální opar). Jestliže se jeden virus dostane do těla, už nikdy se ho nezbavíte. Po odeznění akutních příznaků jednoduše čeká v nervových gangliích na okamžik, kdy se znovu ukáže.

Herpes mohou spustit tyto situace nebo stavy:

  • menstruace
  • návštěva zubaře
  • potravinová alergie
  • stres
  • spálení od sluníčka
  • nemoc
  • trauma

Jak probíhá infekce heprpes

Propuknutí oparu se ze všeho nejdříve přihlásí akutním svěděním postiženého místa. Během 24 hodin vznikne průhledný puchýřek, který brzy praskne a zůstane po něm mokvající rána, na které se začne vytvářet strup. Celý proces herpes trvá mezi 7-10 dny a obejde se bez zásahu lékaře.

Jiná situace nastává, když se do rány dostane infekce. Tekutina v puchýři se zakalí a okolí rány pokryje žlutavý povlak. Pokud se opar nechce hojit ani po 14 dnech od vypuknutí svědění, předepíše lékař lokální antibiotika a léky bránící množení viru oparu (acyclovirus).

Jak předejít propuknutí herpes

V případě, že opar podchytíte ještě před jeho úplným propuknutím, máte šanci celý proces zastavit. Stačí postižené místo důsledně ledovat . Přikládejte ledové obklady až do doby, než svědění úplně přejde. Je docela dobře možné, že tak tvorbu puchýřků úplně zastavíte.

TIP: Nikdy se nesnažte rty ledovat ovocnou zmrzlinou. Kyselé složky by naopak mohly citlivou kůži ještě více podráždit.

Pomáhají také obklady z plnotučného mléka – stačí tekutinou napustit tampón nebo papírový kapesníček. Opar se pak rychleji hojí a tolik nesvědí.

Postižené místo zakryjte

Herpes byste nikdy neměli nechávat otevřený vůči svému okolí, ale vrstva make-upu mu taky nepomůže. Mnohem lepší je vrstva vazelíny nebo speciální náplasti z lékárny.

V létě chraňte své rty i před slunečním zářením, které vznik oparů může podpořit. Kupte si ochranný balzám s faktorem alespoň 15 a důsledně se mazejte.

Jak na herpes přírodními prostředky

Z domácí lékárny velmi dobře využijete lékořici, ať ve formě pendreku nebo prášku z obchodu se zdravou výživou. Obsažená kyselina glycyrhizinová dokáže účinně likvidovat virové buňky způsobující opar.

Naopak se vyhýbejte kyselým a dráždivým pokrmům: ovoci, chipsům apod., po kterých se opar hůře hojí. Na bolest se nebojte použít běžně dostupná analgetika, která vám uleví a odradí vás od nutkání postižené místo škrábat nebo dokonce propichovat, což je při úspěšné a k hlavně krátkodobé léčbě herpes zcela tabu.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)
Tags:

Reply