Pásový opar

Pásový opar patří k nejnepříjemnějším virovým onemocněním na světě. Způsobuje ho virus planých neštovic a objevit se může téměř v jakémkoliv věku. Léčba je zdlouhavá a může zanechat trvalé následky v podobě bodavých bolestí v postiženém nervu nebo jeho okolí. Včasně rozpoznání příznaků pásového oparu je proto vedle posilování imunity nejlepší prevenci proti komplikovanému onemocnění.

Výsev pásového oparu způsobuje virus varicella, se kterým se tělo setkalo už dříve – v podobě planých neštovic. I když planými neštovicemi podruhé onemocnět nemůžete, varicella dál přežívá v nervových gangliích podél páteře a čeká na svou příležitost. Ta může nastat, pokud je vaše imunita z nějakého důvodu oslabena. Často je na vině těžká nemoc (léčba rakoviny, porucha imunity) nebo velká stresová zátěž, ať už díky pracovní zátěži nebo nešťastným událostem v rodině.

Jak rozpoznat pásový opar

V těchto okamžicích se může varicella probudit, i když jí to nějakou dobu trvá. Onemocnění pásovým oparem proto nastupuje pomalu a můžeme ho rozdělit do tří fází.

  1. V první fázi je rozeznatelné pouze svědění kůže. Bývá velmi úporné a objevuje se v pruzích – nejčastěji mezi žebry, na bedrech nebo na krku, ale výjimkou není ani pásový opar na zadku nebo zadní straně stehen. Další často zasaženou oblastí je čelo a tvář. Svědění je vždy jednostranné (ne jedné polovině těla) a postupně se zhoršuje. Je přítomen i pocit vnitřního pnutí a škrábání. První fáze pásového oparu trvá přibližně 72 hodin.
  2. Druhá fáze pásového oparu začíná výsevem malých puchýřků uprostřed postižené oblasti. Puchýřky se objevují v pruzích podél zasaženého nervu (oblastí inervovaných jedním míšním segmentem) a zpočátku se plní čirou tekutinou, která se postupně kalí a puchýřky praskají. Pásový opar druhá fáze trvá asi 3-5 dní.
  3. Ve třetí fázi se začíná otevřená rána zacelovat pevnou krustou. Postupně ustupuje bolest a svědění a kůže se hojí. To se obvykle podaří do pěti dnů od posledního prasklého puchýřku.

Pásový opar má své rizikové faktory

Existují skupiny osob, které jsou výskytem pásového oparu ohroženy častěji než zbytek populace. Níže jsme vybrali ty nejzastoupenější z nich:

  • Těhotné ženy
  • Nemocní s virem HIV
  • Nemocní s Hodginovou chorobou
  • Osoby léčené cytostatiky
  • Starší lidé nad 60 let věku

Co pomáhá na pásový opar

Nejlépe uděláte, když s každým podezřelým svěděním zamíříte k lékaři. Pásový opar se totiž nejlépe léčí, je-li podchycen včas – nejpozději do 72 hodin od prvních příznaků. Běžte klidně na nedělní pohotovost a nechte si předepsat léky proti šíření viru, čekání do rána by se mohlo škaredě vymstít.

Při zaléčení do 72 sice opar propukne, ale průběh nemoci bude mírnější a značně se minimalizuje riziko „elektrických bolestí“ setrvávajících po vyléčení v místě postižení, které mohou znepříjemňovat život po mnoho let. Nemocný si připadá, jakoby mu nervem projel elektrický šok. Navíc jde často o nepředvídatelnou událost, takže tyto ataky značně omezují kvalitu života postižených lidí, což může být hlavně u seniorů fatální.

Pásový opar se léčí symptomaticky – potlačovány jsou jeho projevy nikoli příčina. Obvykle dochází ke kombinování protizánětlivých léků, virostatik a léků proti bolesti (analgetik).

  • Virostatika se obvykle podávají v tabletách, někdy ve vážnějších případech i v infuzích (nitrožilně). Lékař se rozhoduje podle dalších kritérií mezi účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Provirsan, Herpesin) nebo valaciclovir (Valtrex).
Dobré vědět: Jde o poměrně drahé léky, takže je pojišťovny plně hradí jen u osob s významně narušenou imunitou, v ostatních případech se pacienti musí na jejich úhradě spolupodílet.
  • Antibiotika se předepisují jen výjimečně a to především u oslabených a starších lidí. Působí jako prevence sekundární infekce, která by léčbu pásového oparu výrazně zkomplikovala.

Prostředky z domácí lékárničky

Ještě než dojde k výsevu puchýřků, je dobré na postižené místo přikládat octové zábaly (ocet naředěný s vodou v poměru 1:3), ty často objevení puchýřků zabrání nebo alespoň omezí jejich množství. Stejný efekt má i čerstvá šťáva z aloe vera (rozříznutý list) přiložená na ránu.

Již nabobtnalé puchýřky je dobré zasypávat pudrem (ještě lépe tekutým pudrem), který urychluje vysychání a hojení ran. Stejně dobře působí i zinkový olej.

Pásový opar často provází velké bolesti. Spolehlivě je zmírní ibuprofen a přiložení náplastí na popáleniny, které lze volně koupit v lékárnách.

Jezte hodně ovoce kvůli vitamínu C a také pivovarské kvasnice, kvůli vitamínu B, i když jeho vliv na mírnější průběh pásového oparu zatím nebyl dostatečně prokázán. Vhodný je také česnek kvůli jeho antiseptickým účinkům.

Sloupávání stroupků podpořte vhodnou zvláčňující mastí, která zabrání vzniku nehezkých jizev a pozdějších bolestivých ataků, které poškození kůže často doprovázejí.

TIP: Není pravda, že s aktivním pásovým oparem se nemůžete sprchovat. Naopak, jemné omytí nečistot z okolí může zabránit infekci v otevřených ranách. Je ale nutné postižené místo osušit jemným poklepáváním měkkou látkou a použitý ručník ihned vyprat, aby se infekční tekutina dále nešířila.

Jak je to s infekčností pásového oparu

Tekutina vytékající z puchýřků je velmi infekční, ale není třeba se bát. Nebezpečná je pouze pro osoby, které ještě neprodělaly onemocnění planými neštovicemi (v případě nakažení by onemocněly právě jimi) a také pro těhotné ženy v pokročilém stádiu těhotenství, protože styk novorozence s virem varicella může skončit zánětem mozku a smrtí.

Každopádně neuškodí v době vysévání a praskání puchýřků překrýt postižené místo sterilní gázou, která navíc zabrání vstupu druhotné infekce. Naopak třetí fáze charakteristická postupným vysycháním puchýřků se bez přístupu čerstvého vzduchu neobejde, jinak by se hojení značně zpomalilo.

TIP: Nikdy se nedotýkejte očí nebo genitálií poté, co jste sahali na místo s pásovým oparem. Hrozí oslepnutí nebo nebezpečné přenesení infekce na další místo.

Pásový opar zná i očkování

Při onemocnění neštovicemi se automaticky počítá s tím, že náš imunitní systém už příště jejich virus rozezná a úspěšně se mu ubrání. To ale nemusí být v některých případech pravda. Pásový opar je toho důkazem. U některých nemocných se navíc může pravidelně vracet. Často jsou postiženi lidé nad 60 let, kteří často bojují s dalšími zdravotními problémy, a jejich imunitní systém jednoduše nestíhá.

Existuje pro ně očkování s názvem Zostavax, které stojí okolo 4 500 Kč a zajistí jim doživotní imunitu.

TIP: Pásovým oparem mohou výjimečně onemocnět i děti, pokud už předtím prodělaly plané neštovice. Pokud se na jejich nohou, zádech nebo obličeji objeví červený svědivý pruh, na kterém se později objeví pupínky, rychle navštivte nejbližší ordinaci dermatologa nebo praktického lékaře.

Prevence pásového oparu spočívá hlavně v posilování imunity

Silná imunita organismu je důležitá, díky ní se u vás nemusí atak pásového oparu nikdy objevit. Dobrou službu udělají vitamíny C a B a to nejlépe v přírodní formě. Žádné multivitamínové tabletky nenahradí pravidelný přísun ovoce a zeleniny. Pokud právě proděláváte nějaké trauma nebo nemoc, ještě svou obranyschopnost zvyšte. Výborným typem je například farmaceutický přípravek Wobenzym, který brání množení škodlivých patogenů v těle a zároveň posiluje bílé krvinky a další složky imunitního systému.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 4.14 (14 hlasů)

One Response

  1. Pd 10.5.2018 Odpovědět

Reply