Mlsejte zdravě aneb sušené ovoce

Sušení jako jednoduchá konzervace ovoce a zeleniny se používá už od pradávna. Jde tu nejlepší možnost, jak uchovat sezónní plody a použít je v jiném ročním období. V zimě si tedy klidně můžete pochutnat na zdravých meruňkách. Ovoce může koupit již sušené nebo ho nasušit až doma. A co byste o sušeném ovoci měli vědět?

Když vás honí mlsná, nemusíte hned sahat po balíčku chipsů nebo kousku čokolády (i když ta s vysokým obsahem kakaa je taky fajn). Pochutnejte si na ovoci. Sušené ovoce je zdravé, ať už vám výživový poradci tvrdí cokoli. Dodává tělu potřebné vitamíny a minerály, zásobuje ho vlákninou, dobře zasytí a může působit i proti zubnímu kazu. V kombinaci s ořechy pak může tvořit zdravou a rychlou svačinku, které neodolají ani děti.

Pozor na to, jaké sušené ovoce nakupujete

Při nákupu sušeného ovoce věnujte pozornost čtení informací o složení. Nemusíte se poohlížet zrovna po bioproduktech, stačí, když nepůjde o ovoce doslazované přidaným cukrem. Také organická síra respektive oxid siřičitý (E 220) našemu tělu zrovna neprospívá (zvláště u meruněk ho najdete téměř vždy). Pokud se v regálu spletete, nemusíte osířené ovoce vyhazovat, jen ho doma dobře omyje pod tekoucí vodou.

Sušené ovoce a cukr

Ovoce je přirozeně sladké, ale nemusíte se ho vzdát ani pokud držíte dietu nebo trpíte cukrovkou. V sušeném ovoci je totiž většina přírodního cukru (fruktózy) navázána na vlákninu a do našeho organismu se proto vstřebává jen v minimálním množství. Vláknina navíc prospívá našim střevům a brání zácpě. Sušené ovoce je navíc velmi syté, takže k zahnání malého hladu postačí jen několik málo kousků, obří porce cukru tak proto určitě nehrozí.

Díky redukci přebytečné vody obsahuje sušené ovoce zhruba 4x více vitamínů a minerálů než jeho stejně vážící čerstvé protějšky. Dokáže tedy rychle dodat energii i při sportovních aktivitách. Krystalky na povrchu sušených plodů nejsou na škodu, jde jen o vykrystalizovaný cukr, který můžete před konzumací otřít. Nezapomeňte, že ovoce ve střevech nabobtná, takže ho vždy konzumujte dobře rozžvýkané nebo nakrájené na menší kousky např. v jogurtu.

Nejzdravější sušené ovoce

Obsah vitamínů a minerálů se u sušeného ovoce liší podle druhu. Mezi ty nejzdravější patří schizandra, amla nebo goji, z našich druhů pak morušešvestky. Podle nejnovějších studií dokáží švestky navíc díky přítomnosti látky zvané triterpenoid účinně bojovat proti vzniku zubního kazu a zánětu dásní.

Usušte si ovoce doma

Sušičky ovoce jsou dnes k dostání na každém rohu. Poohlédněte se po těch s otočnými pláty a středovým tunýlkem na odvětrávání, jinak se bude ovoce zbytečně dusit. Ovoce vždy krájejte na menší a hlavně tenké plátky. Na usušení švestek budete potřebovat 15 hodin, jablka a hroznové víno si vystačí s 9 hodinami, ananas, banány a meruňky potřebují zhruba 13 hodin a nejrychleji se suší jahody – pouze 9 hodin.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply