Superpotraviny pro každý den

Také máte pocit, že je vaše strava jednotvárná a zasloužila by si oživit a přidat více zdravějších potravin? Naše stravovací návyky se formují již v dětství a to hlavně příkladem rodičů, ale nikdy není pozdě něco změnit. Představíme vám čtyři vysoce zdravé superpotraviny, které by měly tvořit základ vašeho jídelníčku. Jestliže je budete jíst každý den, vaše zdraví se výrazně zlepší.

Nové potraviny byste do svého jídelníčku nikdy neměli začleňovat naráz a ve velkých porcích. Dopřejte svému tělu luxus postupného návyku a nechte ho, ať si na nové chutě i zdravotní benefity pomalu zvyká. Zvláště nárazové zařazení luštěnin může vést k velmi nepříjemným zdravotním problémům.

Superpotraviny: luštěniny si vystačí s málem

Jedna malá porce luštěnin zařazená každý den do vašeho jídelníčku dokáže s vaším tělem zázraky. Nemusíte se omezovat jen na polévky a luštěninové kaše. Čočku nebo sójové boby můžete nechat doma naklíčit a konzumovat je například v salátu. Jestliže jste dosud luštěninám příliš neholdovali, vyzkoušejte červenou čočku, která se rychle upravuje a navíc nenadýmá.

Luštěniny jsou pro nás organismus opravdovým zázrakem. Obsahují spoustu vlákniny, což z nich spolu s nízkým glykemickým indexem činí ideální pomocníky při léčbě civilizačních chorob, jakými jsou například kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka II. typu. Neobsahují velké množství kalorií, ale umí je uvolňovat postupně, takže dodávají tělu energii po velmi dlouhou dobu.

Lesní ovoce jako zdravý pamlsek

Žádné jiné běžně dostupné ovoce nepřináší našemu organismu tolik výhod jako právě lesní plody. Je prokázáno, že ovoce stále ještě nekonzumujeme dost, i když je jeho nabídka v obchodech rok od roku bohatší. Proč si tedy při jeho konzumaci trochu nezahřešit?

Čerstvé lesní ovoce je obvykle k dostání za rozumné ceny jen v sezóně. Užívejte si ho tedy co nejvíce a nebojte se nakoupit ostružiny, maliny nebo borůvky do zásoby a zamrazit. je. Obsah vitamínů a minerálů zůstává stále velmi vysoký a lesní ovoce si tak můžete dopřát kdykoli během roku. Chuťový zážitek je navíc velmi příjemný, ne nepodobný lízání zmrzliny. Denně stačí jedna menší hrst lesních plodů. A pokud přístup k čerstvým plodům nemáte, poohlédněte se po velkých baleních těch zamražených. Vycházejí docela levně a chutnají skoro stejně dobře, jako vaše vlastní mražené zásoby.

Tmavá listová zelenina nejen pro těhotné

Konzumaci listové zeleniny máme spojenou hlavně s jídelníčkem těhotných žen, protože kyselina listová příznivě ovlivňuje výskyt postižení plodu. Tmavá listová zelenina by se ale v našem jídelníčku měla objevovat pravidelně. Máme na mysli hlavně kapustu a špenát. Jde totiž o nejzdravější zeleninu vůbec a její nákup navíc není nijak finančně náročný. Špenátový krém nebo kapustové karbanátky (ideálně pečené v troubě) by se tak měli ve vašem jídelníčku vyskytovat č astěji než jednou za měsíc.

Kapusta obsahuje hodně vitamínu C, E a K a vitamíny skupiny B a samozřejmě také draslík, hořčík, vápník, fosfor, selen a železo. Špenát se pak pyšní vysokým obsahem vitamínu K, karotenoidy a vysoce účinným antioxidantem zvaným  zeaxanthin.

Ořechy a semínka pro každý den

Zdravé tuky a vysoký obsah minerálů – to jsou hlavní benefity, které ořechy a semínka našemu tělu přinášejí. Malá hrstička ořechu každý den nás posílí a navíc zajistí i zdravou svačinku. Nejlépe se konzumují v předem připravených směsích, které si můžete koupit již hotové nebo si je namíchat doma z různých cenově výhodných balení.

Ořechy můžete také doplnit sušeným ovocem bez přidaného cukru a siřičitanů, které obsahuje také hodně prospěšných látek a vláknin Y. Takové mixu ale snězte každý den jednu velkou hrst. Přidat si ho můžete i do müsli nebo do jogurtu či ovesné kaše.

0.0
Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply