Střevní chřipka jako strašák podzimu – co je dobré vědět?

Nenajdete u ní žádné varovné příznaky. Nevolnost, zvracení a průjem nastoupí hned v počátcích v plné síle. Čím je vlastně způsobena střevní chřipka, jaká na ni zabírá léčba, a co je možné udělat v rámci prevence? Na to vám odpovíme v následujícím článku.

Také vás provází nechutenství, vaše střeva se zmítají v křečích a záchodová mísa se stala středobodem vašeho života? Pak pravděpodobně i vy patříte do širokých zad postižených, které tato letní a podzimní viróza v době své kulminace skoluje po tisících.

Střevní chřipka příznaky

Určitě to už všichni znáte, ale pro začátek neuškodí malá rekapitulace:

  • bolest břicha
  • křeče v břiše
  • průjem
  • zvracení
  • malátnost
  • nechutenství
  • zvýšená teplota
  • slabost
  • dehydratace
  • chřipkové syndromy, především bolest kloubů a svalů

Není chřipka jako chřipka

Kde se vzal pojem chřipka u tohoto nepříjemného onemocnění asi tušíte. Některé symptomy jsou známému onemocnění dýchacích cest velmi podobné. Odborně se střevní chřipka označuje jako gastroenteritída, jinak také akutní zánět trávicího ústrojí. Ale možná jste až dodnes nevěděli, že původců tohoto onemocnění může bát více.

Střevní chřipka virového původu je tou lepší variantou. Obvykle sama ustoupí do 24 hodin. Většinou stačí jen přísná dieta v této podobě:

  1. den akutního onemocnění vynecháváme jídlo úplně. Nutná je především dostatečná hydratace. Doporučen je zejména černý čaj, minerální voda a Coca-cola (pravá, nikoli náhražky), která oddá tělu potřebné minerály a trochu energie navíc.
  2. den je povolena lehká dieta. Zejména rýže, dušená mrkev, suché pečivo a celozrnné výrobky.

Střevní chřipku způsobenou bakteriemi na první pohled nepoznáme. Jasno začne být ve chvíli, kdy výše zmíněné příznaky neustupují ani po dvou dnech. Tehdy je třeba do dietního režimu zařadit aktivní černé uhlí a v případě nutnosti i nějaké léky pro normalizaci střevní mikroflóry (např. Endiaron). Jestliže se stav neupraví ani po dalším dni, bude nejspíš nutná návštěva lékaře a nasazení antibiotik.

Měli byste vědět: krev ve stolici je během střevní chřipky celkem běžná. Neznamená to však, že musíte ihned běžet k lékaři. Vše by se mělo samo upravit do několika dní. Na vině jsou jednoduše příliš namáhaná střeva.

Zdravotní stav bychom neměli podceňovat zejména u nejmenších dětí a starších lidí. Tam může dojít k dehydrataci organismu velmi těžko. Pokud dítě vyzvrací během několika hodin každý doušek tekutiny, který mu podáte, neostýchejte se zavolat záchrannou službu. Dehydratace ho může ohrozit na životě, ale v nemocnici tomu lze velmi snadno předejít díky fyziologickému roztoku v infuzi. Obvykle nejde o hospitalizaci delší než 24 hodin. S dítětem můžete být po celou dobu, a předejdete tak možná mnohem vážnějším problémům. U seniorů je pak vhodné stav zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

Náš tip: nevíte, čím srazit teplotu během střevní chřipky? Jako první sáhněte po Paralenu, který je k žaludku nejšetrnější. Pokud nemáte průjem, zvažte použití čípků. Nabízí se také studené zábaly rukou a nohou. Břicho chladit nedoporučujeme, utlumení střevní aktivity je v tomto případě nevhodné. Viry a bakterie pak nemohou rychle odcházet z těla!

Rýžový odvar na střevní chřipku

Hodit by se vám mohl i recept našich babiček, a to už v prvním dni ve chvíli, kdy záchvaty zvracení postupně ustanou. Uvařte si rýži na zítřek, ale vodu z ní slijte už dnes a po troškách ji pijte. Rýžový odvar totiž obsahuje velké množství škrobů, které pomáhají hojit a chránit zatěžovanou střevní sliznici.

Rýžový odvar recept:

Vezměte 50 gramů rýže a vařte ji ve dvou litrech vody asi hodinu. Vše přeceďte. Tekutinu doplňte převařenou vodou do množství 1,5 litru.

Některým lidem stejně dobře zabírá mrkvový odvar, i když lékaři tvrdí, že v prvním dni by ovoce ani zelenina přes naše namáhané trávení vůbec projít neměly:

Mrkvový odvar recept:

250 gramů očištěné mrkve vaříme doměkka asi hodinu. Tekutinu přecedíme a dolijeme převařenou vodou do půl litru.

Budete překvapeni, jak rychle dokáží tyto babské rady vrátit vaši stolici do žádoucího stavu. Léčba se tak může zkrátit i o jeden celý den!

Zavodňovací roztok jako z nemocnice

Dobrou službu co do pitného režimu vám udělá také minerálka, v níž pečlivě rozmícháte po lžičce soli a cukru. Dostanete tak velmi podobné složení, jako mají fyziologické roztoky v nemocnicích. Doplníte tak nejenom tekutiny, ale také potřebné minerály a ionty.

Střevní chřipka délka léčby

Při běžné virové střevní chřipce stačí a vymizení příznaků obvykle 1-2 dny. Pamatujte však na to, že po prodělaném onemocnění je váš organismus oslabený. Pokud je to možné, vezměte si v práci ještě alespoň jeden den volna a užijte si ho v posteli s co největším důrazem na odpočinek.

A kdy naskočit a běžný jídelníček? To je individuální. Následující týden se však pokud možno vyhýbejte těžkým a kořeněným jídlům (houby, smažená jídla, chipsy apod.) a stejně tak i alkoholu. Pomůžete tím přirozené regeneraci střevní i žaludeční sliznice a organismu prospěšné mikroflóry.

Prevence proti střevní chřipce? Existuje!

Absolutním základem v tomto směru je omezení kontaktu s postiženými lidmi. Riziková jsou především místa s velkým výskytem lidí. V období střevních chřipek proto víc než kdy jindy platí nutnost důkladného mytí rukou po návratu z obchodu nebo MHD.

Jestliže žijeme s nemocným ve stejné domácnosti, vyplatí se oddělit jeho ručníky a osušky od ostatních. Ruce si umýváme před každou, ale opravdu každou konzumací jídla, i kdyby šlo jen o rozbalení bonbónu. A řádné umýváme také veškeré jídlo – zárodek střevní chřipky si můžeme snadno přinést třeba z obchodu, a následně snít na neumytých hroznech, ze kterých jsme jen tak namátkou ochutnali.

Sending
Uživatelské hodnocení: 4.41 (17 hlasů)

No Responses

Reply