Ztráta hlasu při nachlazení a recepty našich babiček

S obyčejným nachlazením zůstat mimo pracovní proces nemusíte. Ale co když se k němu přidá nějaká nepříjemná komplikace? Ani tehdy není vše ztraceno. Například ztráta hlasu při nachlazení může být ve skutečnosti zcela nevinná a do pár dní sama odezní, pokud tento proces vhodně podpoříte. A jak na to?

Základem je hlasový klid (šeptání jen v nejnutnějším případě) a stará známá Vincentka. Ale rozhodně ne na pití či kloktání!

Při péči o hlasivky jsou tyto postupy naprosto nevhodné. Hluboko do krku se totiž dostane jen pára, a to zdaleka není dost. Mnohem lepší volbou je inhalace trvající pět minut, nejlépe 2-3x denně.

Tento proces zvládnou i malé děti, navzdory tomu, že někdy může intenzivně vonící pára dráždit dýchací cesty až ke kašli.

Vincentka inhalace – jak na to

Nepotřebujete k tomu nic složitého. Stačí do nerezového hrnce nalít Vincentku asi 2-3 centimetry nad úroveň dna a zahřívat tak dlouho, dokud nedojde k uvolnění páry. Vincentka se nesmí vařit! Nyní stáhněte hrnec z plotny a posaďte se k němu s ručníkem přes hlavu. Nahněte se nad hrnec co nejblíže a volně dýchejte 5-10 minut. U dětí vždy zůstaňte po celou dobu. Pokud by se jim vlivem hlubokého dýchaní zamotala hlava, musíte být při ruce a zabránit opaření.

Měli byste vědět: Vincentku je možné skladovat pouze 10 dnů po otevření, a to nejlépe v neprůhledné skleněné nádobě, která ji ochrání před oxidací vnějšími vlivy. Jestliže Vincentka „zvětrá“ nebo se uvnitř lahve začnou tvořit krystalky solí, vyhoďte ji a načněte nové balení. Nemusíte se bát, cena v lékárně je velmi příznivá. 0,7 lahev koupíte za 20-40 Kč.

Vincentka při nachlazení

Ztráta hlasu ale není jediným důvodem, proč Vincentku při nachlazení užívat. Tento osvědčený lék našich babiček pomáhá zlepšit dýchání tím, že podporuje vylučování hlenů hromadících se v hrtanu, průdušnici a nose. Vincentka hleny rozpouští. Doporučeno je pití dvou skleniček denně, kombinované v případě potřeby s inhalací nebo kloktáním.

A dokáže působit i preventivně tím, že posiluje odolnost a zdraví sliznic. Stačí si každé ráno a večer vykloktat malou skleničku této tekutiny a s trochou štěstí, se vám pak nachlazení vyhne obloukem. Svůj podíl na tom má především přítomný oxid uhličitý a unikátní koncentrace minerálních látek.

Měli byste vědět: Mimo onemocnění dýchacích cest se Vincentka hodí také při chorobách žaludku a úpravě žaludeční kyseliny.

Zázvorový čaj na nachlazení

Ale Vincentka není jedinou lidovou vychytávkou, která dokáže zatočit s nachlazením. Horký zázvorový čaj na nachlazení to zvládne stejně dobře. Perfektně prohřeje celé tělo a poradí si i s těmi nejotravnějšími příznaky nastupujícího onemocnění. Další body mu nahrává jeho čistě přírodní původ a nízká cena.

Zázvorový čaj na nachlazení – recept

Jeho příprava není vůbec těžká. Zvládnete ji za 10 minut, a zázvor si navíc můžete nastrouhat dopředu a uchovávat v chladničce. Pak už jen stačí zalít a vypít…

Ingredience:

 • kořen zázvoru dlouhý asi 4 cm
 • ½ citronu
 • 2 lžíce medu

Zázvor oloupejte a nahrubo nastrouhejte. Lépe se vám to budete dělat, pokud ho předtím pokrájíte na menší kousky. Nastrouhaný zázvor zalijte horkou vodu (přibližně 95°C) ve středně velké konvičce. Nechte vylouhovat 5 minut, poté sceďte a ochuťte citronovou šťávou a medem. Dejte pozor, zázvor je hodně ostrý, v případě potřeby tedy klidně trochu vody přidejte.

Zázvorový čaj na nachlazení pomůže i jako prevence v krizovém období. Je plný hodnotných vitamínů a má i mírné desinfekční účinky.

Nachlazení babské rady

Z dalších lidových prostředků proti nachlazení můžete vyzkoušet například čaj z lišejníku, divizny, tymiánu nebo třeba heřmánku. Mnoho účinných prostředků však najdete i v domácí spižírně.

Na zmírnění nežádoucího suchého kašle se skvěle hodí čaj z tymiánu. Zklidní a léčí dýchací cesty a navíc skvěle chutná. A jak na něj?

Tymiánový čaj na nachlazení – recept

Ingredience:

 • 1 sáček tymiánu (5-10 gramů), postačí ten určený k dochucení pokrmů
 • 100 gramů cukru
 • 1 litr horké vody

Svařte společně cukr a vodu. Poté nasypte lístky tymiánu a nechte ještě 2 minuty probublávat na mírném plameni. Hrnec odstave, a jakmile tymiánový sirup proti nachlazení trochu vychladne, přeceďte ho a uložte do uzavíratelné skleničky, kterou jste předtím vypláchli horkou vodou. Děti i dospělí užívají 2-3 lžičky denně po dobu maximálně týdne.

I když je tymiánový sirup příjemně sladký a oblíbený u dětí, v domácí lékárničce najdete ještě účinnější přírodní lék na nachlazení a tím je obyčejná cibule.

Cibulový sirup na nachlazení – recept

Ingredience:

 • 1 velká cibule
 • 4 lžíce cukru

Cibuli nakrájejte na 1 centimetr tlusté kroužky. Ty navrstvěte do sklenice a každou vrstvu ještě prosypte cukrem. Cibuli je třeba dobře zatížit, aby rychle začala pouštět šťávu. Dobře se k tomu hodí třeba pytlík naplněný luštěninami. Po čtyřech hodinách můžete začít odebírat uvolněnou šťávu a užívat 4x denně jednu lžíci. Do dvou dnů by mělo nachlazení ustoupit i se všemi příznaky.

Medový sirup na nachlazení – recept

I když je cibule skvělá, díky specifické chuti ji některé děti odmítají, a to i přesto, že cibulový sirup na nachlazení ztratil většinu své štiplavosti. Ale dobrou zprávou je, že prakticky stejně účinný je mnohem chutnější medový sirup.

Ingredience:

 • 3 lžíce medu
 • 2 lžičky citrónové šťávy
 • 1 lžička kokosového oleje

Všechny ingredience smíchejte dohromady a podávejte 3x denně jednu lžičku. Medový sirup na nachlazení není určen pro děti mladší jednoho roku a pylové alergiky, u nichž může vzniklou situaci ještě zhoršit.

Máte nějaké další osvědčené rady a tipy na nachlazení? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem, rádi se necháme inspirovat.

Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply