Nachlazení – jak se před ním účinně chránit?

Chladné roční období, kterému první podzimní dny otevírají bránu, se sebou přináší tolik obávané „podzimní a zimní nachlazení.“ Autobusy se plní lidmi s nejrůznějšími příznaky a ordinace praktických lékařů praskají ve švech. Poradíme vám, jak poznat obyčejné nachlazení od mnohem závažnějšího onemocnění, a přidáme pár dobrých rad, jak nastartovat imunitu, a se vším se úspěšně popasovat.

To, že je sezóna nachlazení je v plném proudu, jako první obvykle poznají školy a školky. Děti s nevyzrálým imunitním systémem totiž jakékoliv onemocnění skolí jako první. Předejít tomu úplně nelze. Původcem nachlazení alias respirační infekce (onemocnění dýchací soustavy) jsou totiž zákeřné viry, jenž se velmi snadno šíří do svého okolí tzv. kapénkovou cestou. Jakýkoliv bližší kontakt s nemocnými (smrkání, kýchání, hovor v bezprostřední blízkosti) na vás může přenést dostatečnou dávku virů pro vypuknutí nachlazení. A to se bohužel může zvrtnout i v něco horšího. Hlavní roli v tomto procesu hraje imunita.

Když jenom trochu kašlete…

Kdybychom měli zůstat doma pokaždé, když jenom trochu zakašleme, mohla by řada podniků přes zimu zavřít. I rodiče malých dětí používají tento argument při nástupu do školy či školky (a to tím spíše, že letos už je poslední ročník školky povinný).

Faktem zůstává, že kašel je nejobvyklejším příznakem onemocnění dýchacích cest. Jeho prostřednictvím nám naše tělo dává najevo, že je třeba odstranit hlen a další nahromaděné nečistoty.  Ne vždy je žádoucí kašel mírnit – naopak: Je třeba odlišit suchý a vlhký kašel. A jak na to?

Jak poznat suchý kašel

Suchý kašel se většinou objevuje jako první. Díky zvýšené produkci hlenů v dýchacích cestách dochází při jejich odtékání dráždění nosohltanu. Vzniká nepříjemný vyčerpávající kašel, po kterém bolí svaly břicha i hrudník. Nedochází k vykašlávání hlenu. Tento kašel je vhodné utlumit a zabránit tak dalšímu poškození dýchacích cest.

Jak poznat vlhký kašel

Jestliže onemocnění postupuje, přichází na řadu vlhký kašel. Hlavním příznakem je vykašlávání hlenů ven z dýchacích cest. Jde o důležitý proces, který rozhodně nepotlačujeme ale naopak vhodně podporujeme, třeba sirupy z lékárny nebo lidovými prostředky.

Vždy však platí, že pokud příznaky nachlazení přetrvávají déle než týden, bez návštěvy odborníka se neobejdete. A to jak v případě dětí, tak i dospělých. Může jít totiž o chřipku nebo jiné závažné onemocnění, jež lze bez přesné diagnostiky zvládnout samoléčbou jen těžko.

Dobrá imunita jako první krok proti nachlazení

Asi nemusíme říkat, že dobrá imunita je tou nejlepší prevencí proti nachlazení. Užívání vitamínových přípravků a doplňků z lékárny ale samo o sobě nestačí, i kdybyste kupovali ty nejdražší produkty doslova nadupané účinnými látkami. Na imunitu má totiž velký vliv i celková pohoda člověka, a to jak psychická tak fyzická.

Jinými slovy, odpočinutý člověk, který se nenechá ubít stresem, je mnohem méně náchylný k jakékoliv infekci. Naopak lidé, kteří „nejsou v pohodě“ nejenom nachlazení (ale i jiné nemoci) často dostanou, ale také se z nich léčí třikrát delší dobu. Dostatek spánku a psychická pohoda je tedy základ. Podzim je tím pravým obdobím třeba pro kurzy jógy nebo jiné relaxační aktivity, které si již dlouho slibujete dopřát. Získané benefity totiž velmi rychle vyváží čas strávený jejich provozováním.

Nachlazení v rodině – první pomoc

Když už se některý člen rodiny nachladí, je třeba zamezit tomu, aby viry ze svého organismu šířil dál. Použití kapesníku a mytí rukou je samozřejmé, ale nákaza se může šířit i cestami, na které bychom nikdy nepomysleli. Největšími riziky jsou:

  • klika, především od WC a koupelny
  • příbor a nádobí nemocného
  • ručník
  • tuhé mýdlo
  • látkové kapesníky
  • počítačová klávesnice a další předměty, kterých se nemocný často dotýká

Při snížení rizika nákazy bychom tak nemocného měli vybavit vlastním příborem, ručníkem a jednorázovými kapesníky. Mýdlo je lepší tekuté s dávkovačem (ideálně bezdotykovým, ale to už je dražší investice) a od věci není ani občasná desinfekce klik a dalších předmětů. Postačí k tomu hygienické ubrousky z lékárny nebo drogerie.

Mimo období nemoci však tímto prostředkem neplýtváme. Hygienicky čistá domácnost jako z reklamy nechává naši imunitu lenošit, takže když se potká se skutečným nebezpečím, nedokáže na něj včas zareagovat, a to zejména u dětí. Posledním důležitým bodem je pravidelné větrání v místnosti, které účinně redukuje počet virů nachlazení pohybujících se v ovzduší.

Pokud budete dodržovat tato doporučení, můžete opravdu účinně snížit riziko nákazy ostatních členů domácnosti. A to se v období nachlazení a chřipek rozhodně počítá.

Sending
Uživatelské hodnocení: 0 (0 hlasů)

Reply